Kako smanjiti ekološki otisak?

Kolin Bevan je napravio eksperiment – on i njegova porodica usvojiće čitav niz novih, ekoloških navika, a sve u cilju smanjenja njihovog ekološkog otiska. Smanjili su značajno korišćenje javnog prevoza, kupovali su samo lokalne proizvode, na kraju su potpuno isključili struju, i reciklirali sve namirnice. Iako nisu uspeli u svim svojim idejama, uspeli su značajno da smanje potrošnju Zemljinih resursa i da inspirišu druge ljude na sličan poduhvat.

Svake godine, krajem aprila, „Centar za ekološku politiku i održivi razvoj“ pri Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu organizuje projekat „Izdrži i Održi“ koji ima za cilj da u toku nedelju dana nauči ljude održivim navikama.

Akcija se sastoji od toga da vam na e-mejl adresu svaki dan stiže jedan dnevnik koji sadrži upustva kako smanjiti ekološki otisak, kao i upitnik u kome možete da iznosite rezultate, sugestije, anegdote i eventualne predloge. Ono što akciju čini vrlo uspešnom jeste lakoća kojom se menjaju neke navike i uvode nove, održive.

Prvi dan je posvećen otpadu. Potrebno je izmeriti sav otpad i sortirati ga na stvari koje se bacaju i na one koje se recikliraju. Razvrstavanje otpada je možda najvažnija lekcija koja se može usvojiti iz ove akcije, jer ona je preduslov za reciklažu i služi kao smernica u daljim poduhvatima.

Drugi dan je posvećen hrani. Poseban akcenat stavljen je na konzumiranje lokalnih prozivoda. Namirnice koje se proizvode na udaljenim područjima moraju biti transportovane do nas. Međutim, kupovinom hrane lokalne proizvodnje izbegava se upotreba transporta robe sa udaljenih krajeva, a podstiče se razvoj lokalne ekonomije.

Treći dan je posvećen vodi – resursu koji uzimamo najčešće zdravo za gotovo, iako je pitka voda nedostupna velikom broju ljudi. Smanjenjem tuširanja za samo jedan minut uštedi se skoro dvadeset litara vode! Saveti kao što su racionalno korišćenje vode iz vodokotlića i česme doprinose značajno, a ne zahtevaju preveliki trud.

00.bmp

Efekat staklene bašte koji je izazvan neracionalnom upotrebom energije je bio predmet četvrtog dana akcije. „Energetski“ izazov se sastojao od toga da smanjimo upotrebu eletrične energije u svojim domovima. Možda najzanimljiviji savet tog dana je izbegavanje „stand by“ moda održavanja uređaja jer uređaji tada koriste i do 60% energije koju inače koriste.

Sedentarni način života je danas svima poznat i on isto doprinosi globalnom zatopljavanju i smanjenju biodiverziteta. Peti dan akcije započet je sloganom „sagorevanje kalorija a ne fosilnih goriva“, dakle što manjem korišćenju prevoza a više kretanja i korišćenja bicikala.

Tokom šestog dana učesnici uče kako da racionaliziju potrošnju i savesno postupaju pri kupovini.

Poslednji dan je dan odmora, učesnici se podstiču da razmisle kako još da poboljšaju svoje nove, održive navike i kako da druge inspirišu na iste.

Iako cilj Kovina Bevana da se potpuno eliminiše ekološki otisak nije uspeo, akcija „Izdrži i održi“ nas je naučila kako da ga redukujemo i podstaknemo druge da primenjuju nove ekološki prihvatljive navike. Pozitivni komentari učesnika svakako doprinose uspešnosti i prihvaćenosti ove akcije.