Tweet

Еколошки отисак представља меру којом човек употребљава земљишне екосистеме.

Колин Беван је направио експеримент – он и његова породица усвојиће читав низ нових, еколошких навика, а све у циљу смањења њиховог еколошког отиска. Смањили су значајно коришћење јавног превоза, куповали су само локалне производе, на крају су потпуно искључили струју, и рециклирали све намирнице. Иако нису успели у свим својим идејама, успели су значајно да смање потрошњу Земљиних ресурса и да инспиришу друге људе на сличан подухват.

Сваке године, крајем априла, „Центар за еколошку политику и одрживи развој“ при Факултету политичких наука Универзитета у Београду организује пројекат „Издржи и Одржи“ који има за циљ да у току недељу дана научи људе одрживим навикама.

Акција се састоји од тога да вам на е-мејл адресу сваки дан стиже један дневник који садржи упуства како смањити еколошки отисак, као и упитник у коме можете да износите резултате, сугестије, анегдоте и евентуалне предлоге. Оно што акцију чини врло успешном јесте лакоћа којом се мењају неке навике и уводе нове, одрживе.

Први дан је посвећен отпаду. Потребно је измерити сав отпад и сортирати га на ствари које се бацају и на оне које се рециклирају. Разврставање отпада је можда најважнија лекција која се може усвојити из ове акције, јер она је предуслов за рециклажу и служи као смерница у даљим подухватима.

Други дан је посвећен храни. Посебан акценат стављен је на конзумирање локалних прозивода. Намирнице које се производе на удаљеним подручјима морају бити транспортоване до нас. Међутим, куповином хране локалне производње избегава се употреба транспорта робе са удаљених крајева, а подстиче се развој локалне економије.

Трећи дан је посвећен води – ресурсу који узимамо најчешће здраво за готово, иако је питка вода недоступна великом броју људи. Смањењем туширања за само један минут уштеди се скоро двадесет литара воде! Савети као што су рационално коришћење воде из водокотлића и чесме доприносе значајно, а не захтевају превелики труд.

<�имг срц="хттп://ввв.исербиа.рс/слике/00.бмп" />

Ефекат стаклене баште који је изазван нерационалном употребом енергије је био предмет четвртог дана акције. „Енергетски“ изазов се састојао од тога да смањимо употребу елетричне енергије у својим домовима. Можда најзанимљивији савет тог дана је избегавање „станд бy“ мода одржавања уређаја јер уређаји тада користе и до 60% енергије коју иначе користе.

Седентарни начин живота је данас свима познат и он исто доприноси глобалном затопљавању и смањењу биодиверзитета. Пети дан акције започет је слоганом „сагоревање калорија а не фосилних горива“, дакле што мањем коришћењу превоза а више кретања и коришћења бицикала.

Током шестог дана учесници уче како да рационализију потрошњу и савесно поступају при куповини.

Последњи дан је дан одмора, учесници се подстичу да размисле како још да побољшају своје нове, одрживе навике и како да друге инспиришу на исте.

Иако циљ Ковина Бевана да се потпуно елиминише еколошки отисак није успео, акција „Издржи и одржи“ нас је научила како да га редукујемо и подстакнемо друге да примењују нове еколошки прихватљиве навике. Позитивни коментари учесника свакако доприносе успешности и прихваћености ове акције.


***

Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? ЦВ и један текст пошаљите на оффице@иСербиа.рс, са назнаком "Пријава / новинар". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE

Tweet
Коментари

ВЕСТИ