Autor: Milica Savić
FOTO: Laguna
O surovom vremenu koje oslikava događaje u poslednjem ratu na prostorima bivše Jugoslavije, osim Draškovića, govorili su Ljiljana Šop, književna kritičarka, Dejan Mihailović, urednik, i Dejan Papić, direktor Lagune. Odlomke iz knjige čitao je glumac Milan Cici Mihailović.
Prema rečima direktora Lagune, Dejana Papića, novi Draškovićev roman jedno je od najznačajnijih izdanja Lagune od osnivanja, a samo prvo izdanje štampano je u 30 hiljada primeraka.
Urednik izdanja, Dejan Mihailović, rekao je da je najnoviji roman Vuka Draškovića takav da je na njemu bilo veoma malo uredničkog posla.
„Unekoliko se ovom uglu gledanja može priključiti Kecmanovićev roman "Top je bio vreo", rekao je on na promociji u ponedeljak.
FOTO: Laguna
Književna kritičarka, Ljiljana Šop, osvrnula se na više aspekata nastanka ovog romana, bekgraund pisaca i na glavni lik - na Veljka.
"Vuk je uspeo da sažme celokupnu priču, njegov mentalitet, epski način razmišljanja o svetu, prošlosti... Vrlo brzo ćete se uveriti da je roman najbliži našem vremenu, drami, blizak mladim generacijama", rekla je Šop.
Naglasila je da prilikom čitanja knjige moramo da odvojimo sve ono što znamo o piscu, o tome šta su mediji pisali o njemu, njegovoj ulozi u politici prošlog veka i da krenemo da doživljavamo priču sami.
Autor knjige, Vuk Drašković, bio je koncizan u svom obraćanju u vezi sa knjigom i rekao je da bi mu bilo draže da nema Veljkovog svedočenja. Rekao je: "Mi moramo da pišemo i o našim zločinima nad drugima", uzeo je knjigu i krenuo da čita odlomak.
O knjizi
Ljiljana Šop je prisutne uvela u tematiku fabule. eljko Vujović je jednostavni tridesetgodišnjak, Hercegovac, bogalj. Ceo život će ga proganjati nadimak Ćopavi Isus, ali ne samo to: odrediće i njegov interes i dalji život.
FOTO: Eizbori
On dolazi 9. marta 1991. u Beograd sa željom da postane poznati fotograf. Veljko je plemenit, miroljubiv, pošten, ali će, ipak, ovaj mladi čovek 9. mart doživeti kao veliku frustraciju.
Kako je napisano
Scene su, kako Šop kaže, prikazane do detalja i na njih moramo da obratimo posebnu pažnju. Osvrnula se na neizbežne detalje u Draškovićevom pisaniju tako što je navela primere: kroz priču je prodefilovao pas, koji je do tančina opisan - portret psa Hanibala, zatim demonstracije u Beogradu, marke fotoaparata sa svojsvetnom metaforom i slično.
"Uz mnoštvo glasova i likova, što Vuk najbolje radi, vi dobijate kompletnu sliku naših lutanja, istina... To je neka vrsta usuda Draškovića kao pisca", rekla je ona.
Roman "Isusovi memoari" ima svoj ironijski plan i svaka rečenica je bitno menjana i ima svoj namenski ton.
Vuk Drašković je rođen 29. novembra 1946. godine u Banatu, tačnije u selu Međa. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1968. godine. Po završetku fakulteta, tačnije od 1969. do 1980. godine, radio je kao novinar u agenciji Tanjug. Tri godine radio je kao i dopisnik iz afričkih zemalja.
Godine 1981. napustio je novinarstvo i tada se posvetio pisanju. Poznat je po sledećim autorskim delima: ”Sudija”, “Nož”, “Molitva”, “Molitva 2″, “Ruski konzul”“Noć đenerala”.
Milica je devojčurak, a voli da peva, piše, čita i ne zaboravlja da se smeje.
***
Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE