Autor: Jana Milenković
FOTO: Facebook
Za početak nam objasni šta je kik-boks.
Kik-boks je borilački sport koji je nastao kao mešavina dva borilačka sporta, boksa i karatea. Svi ručni udarci u kik-boksu su isti kao i u boksu, dok su nožni udarci isti kao u karateu, ali imaju drugačiji naziv.
Kako je ovaj klub nastao?
Pre pet godina je postojala sekcija pri karate klubu ''Napredak'' u kojoj se po prvi put u Kruševcu trenirao kik-boks. Interesovanje za ovim sportom kod mladih je bilo sve veće, pa smo nas nekoliko starijih članova došli na ideju da otvorimo i registrujemo klub koji je i zvanično dobio naziv KBK ''CAR LAZAR''.
U kojoj meri su u Srbiji popularni borilački sportovi, pre svega kik-boks? Postoji li srpska kik-boks liga?
Interesovanje za borilačke sportove postaje sve veće. U Srbiji postoji veliki broj kik-boks klubova, praktično u svakom gradu bar po jedan. Naravno da postoji i liga pod okriljem Kik-boks saveza Srbije i ta liga je sastavljena iz više kategorija: lajt kontakt (light contact), lou kik (low kick) disciplina i K1. Takođe, postoji i ženska kategorija. Tokom godine postoji veliki broj takmičenja širom Srbije.
Zašto izabrati kik-boks umesto nekog drugog sporta?
Mladi treba da se bave sportom, bio to borilački ili neki drugi sport. Ukoliko vole borilačke sportove, kik-boks bih preporučio baš zbog toga što sadrži praktično dva borilačka sporta u jednom: boks i karate.
U kik-boks klubu ''Car Lazar'' trenira i par devojka. Pošto vlada opšte mišljenje da devojke ne bi trebalo da treniraju borilačke sportive gde ima kontakta, reci nam šta ti misliš zbog čega takvo mišljenje nije ispravno i zašto je možda čak i poželjno da treniraju baš takvu vrstu sporta.
Interesovanje devojaka za kik-boks se dosta povećalo. Mi trenutno u klubu imamo desetak devojaka koje treniraju. Ja sam saglasan sa tim da za devojke nije sport u kome ima dosta jakog fizičkog kontakta, ali se ne slažem sa tim da one ne treba da treniraju neki borilački sport. Mi u klubu imamo poseban program treninga za devojke, koji se pokazao kao dobar, jer je broj ženskih članova sve veći. One u tom programu takođe rade tehnike i sparinge, ali samo do određene granice kontakta. Isto tako, kroz treninge fizički jaćaju, uče tehnike samoodbrane i stiču dodatno samopouzdanje.
Opiši nam jedan uobičajeni trening.
Trenutno imamo tri treninga nedeljno u sali i jedan kondicioni trening na otvorenom. Svaki trening se razlikuje od predhodnog. Treninzi nam počinju laganim zagrevanjem. Potom sledi dobro istezanje, kako bismo smanjili mogućnost od povreda, jer se ipak radi o kontaktnom sportu. Zatim, u zavisnosti od programa za taj trening, ili radimo tehnike u parovima, ili uvežbavamo udarce na džakovima i fokuserima, ili sparingujemo. Svaki trening se završava vežabama snage kompletnog tela, počevši od sklekova i zgibova, pa sve do rađenja vežbi za jačanje nogu, leđa, trbušnjaka... Na samom kraju sledi lagano istezanje.
Šta je to što je najvažnije što se može naučiti na teninzima kik-boksa?
Kao što sam u nekom od prethodnih pitanju istakao, pored učenja pravilnih udaraca i jačanja tela, veoma je bitno što se uči pravilna koordinacija pokreta tela, pa samim tim ti udarci bivaju pravilniji i lepši.
Kako vidiš budućnost kluba?
Mi smo relativno mlad klub. Za sada je najbitnije da početkom 2015. godine uplatimo kotizaciju Kik-boks savezu Srbije za takmičarsku sezonu, pošto smatram da imamo stvarno veliki broj talentovanih i dobrih momaka. S obzirom na to da sami finansiramo sve troškove u vezi kluba, nadam se da će se javiti neka pomoć u vidu sponzorstva koja će nam znatno olakšati ostvarenje svih planova koje imamo.
Jana je gimnazijalka vesele prirode, plave kose i odlučnog pogleda koja planira da jednog dana promeni svet na bolje.
***
Ovaj tekst je nastao našom željom da mladi, koji imaju šta da kažu i doprinesu informisanosti i edukaciji naše omladine, prenesu svoje ideje i saznanja. Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima i doprineseš razvoju naših ambicija, tvoje ideje su nam dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE