Tweet
Podvodni grad Ši Čeng, koji putnici često nazivaju „Atlantidom istoka“, predstavlja velelepnu, tajanstvenu vremensku kapsulu carske Kine.

FOTO: BBC

Prevela: Isidora Zečević

Kamene građevine iz doba dinastija Ming i King (koje su vladale od 1368. do 1912. godine) stoje savršeno očuvane 40 metara ispod površine jezera Kindao u provinciji Žejiang, 400 kilometara južno od Šangaja.

Za razliku od mitske Atlantide, Ši Čeng, što na mandarinskom kineskom znači Grad Lavova, potopljen je namerno 1959. da se oslobodi prostor za branu Ksinan i prateću hidroelektranu. Gotovo 300 000 ljudi je preseljeno zbog ovog projekta, a neki od njih su poticali iz porodica koje su u tom gradu živele vekovima.

FOTO: BBC

Grad je ponovo otkriven 2001, kada je vlada Kine organizovala ekspediciju da otkrije šta je preostalo od izgubljenog velegrada. Zanimanje za taj grad i obim istraživanja porasli su 2011, kada je kinesko izdanje Nacionalne geografije objavilo do tad neviđene fotografije i ilustracije koje dočaravaju kako je ovaj omanji grad, površine od oko pola kvadratnog kilometra, mogao da izgleda u svom procvatu.

Ekspedicije i podvodne fotografije pokazuju da je grad imao pet kapija, iako se po tradiciji obično grade četiri – postoje dve kapije ka zapadu, pored kapija okrenutim ka ostalim stranama sveta. Široke gradske ulice takođe imaju 265 lukova sa očuvanim reljefima lavova, zmajeva, feniksa i istorijskih natpisa, od koji neki potiču čak iz 1777. godine. Veruje se da gradske zidine potiču iz šesnaestog veka.

FOTO: BBC

Iako je potopljen, Ši Čeng je ostao dobro očuvan, jer ga voda, zapravo, štiti od vetra, sunca i erozije. Danas je ovaj grad popularna atrakcija za ronilačke klubove. Ipak, budući da ruševine još nisu do kraja proučene i mapirane, ronjenje se i dalje smatra istraživačkim poduhvatom, pa je taj doživljaj dostupan samo iskusnim roniocima.

IZVOR: BBC


Isidora ume da ostavi utisak da je odrasla osoba, ali i dalje gaji radoznalost i zanimanje za svet oko sebe.

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI