Tweet
Knjige, braćo, a ne zvona i praporci!

Autor: Milica Ilić

Prosečnom studentu Filozofskog fakulteta preti gubljenje godine. Iako oni tvrde da do toga neće doći, jer to ne ide na ruku Fakultetu, krajnji ishod je neizvestan.

Iznenadne izmene zakona na Filozofskom fakultetu izazvale su bunt kod studenata, koji već nedeljama drže Fakultet pod kontrolom. Blokada je počela u oktobru, nakon čega je sve više uzimala maha. Fakultet odbija da ispuni sve zahteve studentima, a oni ne odustaju. Ova borba traje već predugo i pitanje je koliko će još.

„Samoorganizovani studentski pokret 2014“ izneo je Upravi Filozofskog fakulteta četiri zahteva:
1) Da studenti generacije 2006/2006. ne gube status studenta, koji je ispunjen.
2) Da student koji u četvrtoj godini ostvari minimum 48 bodova, ima pravo na budžet u petoj, produženoj godini, što je odobreno.
3) Da svaka ispitna prijava počevši od druge košta 100 dinara, umesto 420. Ovaj zahtev je Uprava korigovala tako što je uvela da su prve dve besplatne, a svaka sledeća 460 dinara.
4) Najproblematičniji zahtev – da svi studenti koji su na budžetu mogu da prijave preko 60 bodova, bez novčane nadoknade. Uprava ovaj zahtev nije prihvatila, već navodi da ce to moći da ostvari samo student koji je u prethodnoj godini ostvario svih 60 bodova. Ukoliko student prijavi do 70 ESPB, što je najviše dozvoljeno, i u toj godini ne uspe u svojoj proceni i ostvari između 48 i 60 bodova, sve što je prijavio preko 60 poena biće mu obrisano. U tom slučaju, naredne godine student bi morao da plati sve bodove koji prelaze 60 ESPB. Ova odluka Uprave utiče na sve studente koji su preneli ispit(e) u vrednosti od najviše 12 bodova, tj. ostvarili 48 ESPB bodova potrebnih za budžet. Ovo pravilo ranije nije važilo i student zahtevaju da se vrati na staro.

FOTO: N1

Uprava Filozofskog fakulteta pokušala je da smiri revoltirane studente tvrdeći da odobrava zahtev o petoj budžetskoj godini i besplatne prve dve ispitne prijave. Istina je da je ovu odluku donelo Ministarstvo, a svaki fakultet morao da ispuni, ne samo Filozofski. U početku je Uprava tvrdila da nema straha od gubljenja semestra i da će biti organizovana naknadna predavanja, međutim, čini se da nakon skoro dva meseca blokade, ta uverenja više ne važe.

Na poslednjem održanom sastanku sa dekanom, 21. novembra, dekan Filozofskog fakulteta konstatovao je da je blokada završena, ne dajući studentima pravo na reč, nakon čega je zaključao novu zgradu Fakulteta, u kojoj u tom trenutku nije bilo blokadera. Sa ciljem da spreči njihov ponovni ulazak, postavio je obezbeđenje. Međutim, ni ovaj pokušaj okončanja blokade nije bio uspešan, jer su studenti ubrzo uspeli da prodru u zgradu.

Studenti više nisu složni kao na početku blokade, jer sada je previše toga dovedeno u pitanje, ne samo njihova akademska godina već i status koji će Fakultet nakon blokade imati. Blokaderi su izgubili i podršku studenata iz provincije, kojima dvomesečni boravak u Beograd u nadi da će početi predavanja, predstavlja veliki trošak. Blokaderi ne prihvataju mišljenja studenata koji smatraju da blokada nije pravi način borbe, a ostali studenti tvrde da treba prestati sa blokadom i otpočeti predavanja. Bilo je pokušaja da se održe predavanja, ali blokaderi su ih u više navrata omeli. Oni tvrde da im obezbeđenje ometa slobodno kretanje po zgradi Fakulteta, dok studenti koji su protiv blokade tvrde da blokaderi uskraćuju prava na nastavu.

Nakon toliko nedelja blokade, čini se da je sredstvo prevazišlo cilj. Situacija je otišla toliko daleko da je sve dospelo do medija na način koji nikako ne pristoji akademskoj zajednici. Deluje kao da Uprava i blokaderi igraju na to ko će prvi popustiti. Studenti ne žele da odustanu i da njihova borba bude uzaludna, a čelnici Fakulteta pokušavaju da ugase blokadu na sve načine, pri čemu koriste netrepeljivost među studentima. Posegli su za svim sredstvima da prekinu blokadu; gašenjem vode, struje i grejanja u zgradi Fakulteta. Iz nekog razloga oni uporno odbijaju da izađu u susret pobunjenim studentima.

Sa druge strane, Studentski parlament Filozofskog fakulteta ponudio je alternativnu opciju: ponovno uspostavljanje nastave uz privremenu blokadu, koja bi se održavala jednom nedeljno. Blokaderi ovo rešenje odbijaju.

Blokada Filozofskog fakulteta traje skoro dva meseca. Trenutno je jedan od događaja koji izaziva najviše polemika. Zaposlenima na Fakultetu posao je doveden u pitanje, a studentima akademska godina.

Mnogi će ovu priliku iskoristiti da potvrde svoje negativno mišljenje o studentima Filozofskog fakulteta, dok će se drugi zapitati zašto ova borba nije započeta mnogo ranije. Ipak, svi iščekuju rezultate najduže studentske borbe koju pamte današnji studenti.


Milica je zaljubljenik u Španiju i putovanja. Najveća pričalica koju ćete upoznati.

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim za studentski život i dešavanja koja se tiču studenata! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima, tvoje ideje i informacije su dobrodošle! Otvoreno za sve od 18 do 35 godina. Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo entuzijazam i zainteresovanost za studentska pitanja, i zato, da biste se prijavili kliknite OVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI