
Прва асоцијација на реч брокер најчешће је кадар из Америчког филма, гужва у канцеларији са много телефона који непрестано звоне и људима који нестрпљиво чекају најновију информацију са берзе. Ипак, ако се не бавите професионално берзом, тешко да ћете знати чиме се заправо бави брокер, и ко је он у Србији? Ево кратког упута.
Да би неко био брокер, мора положити стручни испит пред Комисијом за хартије од вредности, чиме стиче лиценцу за обављање брокерско-дилерских послова. За добијање лиценце морају се испуњавати услови у погледу висине капитала, кадровске и техничке опремљености, праћења савремених техника пословања, и сл. Брокер је запослен у брокерској кући, и његов задатак је да заступа интересе клијената куће за коју ради као и да даје клијенту све потребне информације о тржишту, понуди и тражњи, ценама акција, али нема право да клијенту сугерише коначну инвестициону одлуку.
Брокерске куће су правна лица, основана за бављење пословима посредовања у трговини хартијама од вредности, на организованом тржишту или берзи. Оне такође морају имати лиценцу, и контролу над њима врши Комисија за хартије од вредности, како би се спречиле злоупотребе.
Данас је све чешће у употреби и термин фореx брокер, који означава брокерске куће које обављају посредничке послове на Фореx тржишту.
Фореx је најликвидније тржиште са дневним обимом пословања од 5,5 билиона долара. Ово тржиште није локацијски ограничено, и нема свој центар. Главни учесници су банке и брокерске куће, док индивидуални и институционални играчи, иступају преко посредника. Овде се тргује валутама, племенитим металима, светским берзанским индексима, а од 2008. године, када је дошло до светске економске кризе, изразито је повећана трговина памуком, пшеницом, разним пољопривредним производима итд.
Млади и берза
,,Код младих у Србији влада већа заинтересованост за инострано тржиште, него за домаћу берзу. Од укупног броја наших клијената, 40% су млади од 18 до 30 година. Половина њих се професионално бави берзом и финансијама, а остали су углавном студенти и незапослени, али њихови улози су углавном мали. Наш најмлађи клијент је осамнаестогодишњи студент пољопривреде”, изјавио је за наш сајт Никола Булајић, сениор експерт ФX лидера.
Булајић напомиње да млади често берзу схватају као замену за кладионицу, што може бити проблем, јер пословање на берзи захтева озбиљност и одговорност. Млади најчешће тргују акцијама фејсбука и гугла, јер поседовање истих сматрају личним престижом, а неретко се дешава да похлепа надвлада ситуацијом, јер имају превелика очекивања од берзе.
На сајту ФX лидера можете бесплатно отворити свој демо, пробни рачун, како бисте стицали знања, и обучавали се за трговање на берзи. Скоро сви клијенти, користили су најпре овај ‟имагинарни рачун”, па тек потом отварали праве рачуне.
Отвара се питање да ли је и колико манипулативно и ризично упустити се у игре на берзи без адекватне едукације и познавања правила? Познато је да су многи људи изгубили велики новац на берзи јер нису располагали правим информацијама и правили су погрешне кораке. Економска криза посебно подстиче тражење нетипичних начина за долажење до новца, па самим тим често и непромишљене одлуке.