
Поред Обаме, Ангеле Меркел, Риханне, Новака Đоковића, магазин Тиме је на своју листу 100 најутицајнијих људи света за 2012. годину уврстио и Салмана Кхана, човека који је успео да на нов, другачији, а тако једноставан начин укаже на значај образовања и његову свакодневну примену.
Када је 2004. године почео преко интернета да подучава своју рођаку и помаже јој у савладавању градива природних наука, приметио је да је проблем учења и практичног примењивања знања широко распрострањен. Да би помогао не само познаницима, већ и људима широм света, без обзира на њихову старост и звање, отворио је YоуТубе налог и почео да поставља видео-лекције, објашњења и задатке. Како су популарност и гледаност расли, одлучио је да напусти дотадашњи посао и покрене сопствени сајт - Кхан академију, која постоји више од три године на виртуелној адреси ввв.кханацадемy.орг.
Отварање налога и чланство су потпуно бесплатни, а видео садржаји доступни су свима који желе да унапреде своје знање из области природних наука. Садржаји су тако креирани да одговарају и ученицима и студентима и наставницима, као и онима који крећу од нуле. Захваљујући оваквом програму, сами можете одредити темпо учења и вежбања, уз помоћ неколико кликова доћи до баш оног објашњења које вам је потребно и ступити у контакт са другим корисницима.
Интеракција је кључна реч за одгонетање успеха овог сајта. За разлику од добро познате сцене из класичних учионица: професор предаје, ученици ћуте и записују, а након тога раде задатке док професор ћути, комуникација, сарадња и стално напредовање обезбеђују успех и Кхан академији и њеним корисницима.
На једној од ТЕД конференција Кхан је издвојио најраспрострањеније мане традиционалног образовања као што су управо мањак интеракције, етикетирање ученика, сумња у њихов успех, ригидност. Захваљујући његовом сајту, за који је подршку добио и од Гоогла и од Мицрософта, свако може да учи и ради у складу са сопственим способностима, склоностима и брзином, без страха од тога да ће бити исмејан ако нешто не разуме. Свако може да ради на одређеном нивоу онолико дуго колико му је потребно да постигне најбоље резултате и тек онда пређе на следећи. То је оно што Кхан и саветује: Усаврши оно што си почео пре него што пређеш на следећи ниво!