Autor: Marko Mirković
FOTO: The Culture Concept
Nećete verovati, pravo u smrt. Nemojte biti zbunjeni, Vronski je, kako je to u svojim istraživanjima otkrio profesor novinarstva dr Budimir Potočan, prototip pukovnika Nikolaja Nikolajeviča Rajevskog, koji je došao u vreme Srpsko – turskog rata kao i mnogi drugi da pomogne srpskoj braći da se oslobode od Turaka. Tu je i ostavio kosti, poginuo je u Gornjem Adrovcu kod Aleksinca i njemu u čast podignut je hram.
O ovom periodu istraživao je i dr Slobodan Branković i sve to publikovao u delu „ Evropska Srbija i svet“. Rame uz rame sa pukovnikom Rajevskim borili su se i junaci iz pomoravskog okruga. Njima u čast je Zavičajni muzej iz Jagodine priredio putujuću izložbu koja će ljudima osvetliti ovaj period istorije o kom se malo zna.
FOTO: Aleksinac net
Posle Jagodinske publike, u martu je izložba pod nazivom „ Jagodina i okolina u srpsko – turskom ratu 1876 – 1878“ godine stigla u Despotovac. Izložbu u Despotovcu je otvorila predsednica Centra za kulturu, Vlatka Milenković, a pored autora i mnogobrojne publike izložbu je pogledao i predsednik skupštine opštine Despotovac, Vladan Milošević.
I dok su nas sa elektronski obrađenih panoa, dokumenata i fotografija posmatrali naši preci srećni što smo se setili njihovog junaštva, slušali smo zanimljivu priču o ratu i izložbi od autora izložbe. Istoričar i autor izložbe, Ninoslav Stanojlović, ranije je istraživao ovaj period, što je i podstaklo ideju za izložbu. Govorio je da je ovaj period srpske istorije veoma značajan, ali je nedovoljno istražen i obrađen. Muzejski savetnik i autor izložbe Duško Grbović rekao je da je koncepcija izložbe hronološka, obuhvata vojnu organizaciju Jagodinskog i Ćuprijskog okruga.
Izložba nam fotografijama čuvenog ruskog fotografa Ivana Gromana i drugih otkriva organizaciju bolnica stranih ekipa, uzroke rata, vojnu organizaciju, ali i junake koji su učestvovali u ratu, prati period i posle rata, jer je general Milojko Lešjanin iz Pomoravskog okruga bio učesnik Sanstefanskog mira, pregovora koji su stvorili netrpeljivost na Balkanu stvaranjem Velike Bugarske.
Dok su mnogobrojni gosti posmatrali panoe sa izložbenim dokumentima i fotografijama, istoričar iz Despotovca, Tomica Simić ispričao je za lokalnu televiziju „ Resava“ priču o Resavskom vojskovođi Timotiju Ivkoviću, rodom iz Despotovačkog sela Bukovca, koji je pokazao izuzetnu hrabrost u ovom ratu, ali i ostavio potomstvo koje će opravdati ime svog pretka učešćem u drugim ratovima.
Posle otvaranja, izložba je bila veoma posećena. Resavska biblioteka iz Despotovca upotpunila je izložbu zanimljivim knjigama iz ovog perioda, što je izazvalo i dodatnu pažnju. Izložba preko Rekovca nastavlja svoj put šireći priču o junacima koji su ratovali rame uz rame sa likom iz čuvenog Tolstojevog romana.
***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 do 35 godina.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE