Autor: Marina Nedeljković
FOTO: Natural Working Style test
Jedan od najvažnijih koraka u životu svakako jeste izbor profesije. Neki od nas od malena znaju čime će se baviti kad porastu i kasnije samo nastavljaju u tom pravcu. Neki drugi, pak, usput traže smernice i donose odluke na osnovu sopstvenog racionalnog razmatranja celokupne situacije. Neki treći, nemajući čvrstu predstavu o svojoj budućoj karijeri, podležu uticaju članova porodice, uticaju prijatelja ili profesora i otiskuju se u svet poslova koji su drugi odabrali za njih.
Profesionalna orijentacija
U koju god grupu da se svrstavate, profesionalna orijentacija će vam svakako biti od velike pomoći. Za one koji su sigurni šta će odabrati kao svoju profesiju, orijentacija je tu da se uvere koliko imaju predispozicija za bavljenje baš tim poslom. Ostalima je od velike koristi bilo kakav savet, a naročito od strane stručnih lica, u ovom slučaju psihologa, koji će na osnovu različitih testova utvrditi šta je to što bi određenom pojedincu najviše odgovaralo u poslovnom kontekstu.
Profesionalna orijentacija je postupak u okviru kojeg se pojedinci usmeravaju na područija rada koja najbolje odgovaraju njihovim psihofizičkim sposobnostima, osobinama ličnosti i profesionalnim interesima. Namenjena svima, nezavisno od starosne dobi ukoliko treba da donesu odluku oko izbora srednje škole, fakulteta ili promene profesije.
FOTO: Profesionalna orijentacija - pet koraka do odluke o izboru zanimanja
Prvi korak u biranju buduće profesije, za one neodlučne, jeste odlazak kod školskog psihologa. Kroz razgovor i primenu različitih testova, upitnika i sličnih metoda, učenik/ca otkriva svoja interesovanja, sklonosti, sposobnosti i ambicije.
Nakon toga, pristupa se prikupljanju informacija o fakultetu. Takođe je poželjno raspitati se o materiji i obimnosti gradiva koje se uči, koliko traje fakultet, kakvi su uslovi upisa i tome slično. Ako se radi o privatnom fakultetu, od krucijalne važnosti je da li poseduje akreditaciju, a ako planirate da nastavite studije u inostranstvu, neophodno je raspitati se da li je i pod kojim uslovima moguća nostrifikacija diplome.
Za savet srednjoškolci mogu da se obrate i savetnicima za planiranje karijere u svim većim filijalama Nacionalne službe za zapošljavanje. Pri Nacionalnoj službi u Beogradu, Nišu i Novom Sadu su otvoreni Centri za informisanje i profesionalnu orijentaciju (CIPS). U Centru mogu da urade testove interesovanja, ličnosti, sposobnosti i opšte kulture. Nakon toga se razgovara sa psihologom, koji daje predlog šta bi mogli da upišu, ali konačna odluka je na učenicima i roditeljima.
Vrste profesionalne orijentacije
Profesionalna orijentacija može biti primarna i sekundarna. Primarna se odnosi na savetovanja prilikom odabira prvog zanimanja. Ona se uglavnom odnosi na mlade ljude koji su i dalje u procesu školovanja i na zaposlene na svom prvom radnom mestu. Sekundarna profesionalna orijentacija je namenjena osobama koje iz raznih razloga moraju promeniti opis radnog mesta ili fakultet.
Cilj profesionalne orijentacije jeste da zajedničkim naporima stručno lice i onaj kome se pomoć ukazuje, prođu kroz detaljan proces analize svih relevantnih faktora i dođu do rešenja. Dakle, nije u pitanju jednosmeran proces davanja mišljenja odgovornog lica, već je podjednako važno, ako ne i važnije, da osoba o čijoj se budućnosti radi, bude svesna svojih poslovnih predispozicija i osobina.
Naravno, desiće se i da stručnjaci pogreše. Uradili ste sve kako su vam rekli, ali se vi ne osećate ispunjeno na poslovnom planu? Ništa strašno, malo teže ste naučili lekciju, ali je važno da ste naučili. Na kraju krajeva, imate toliko mogućnosti pred sobom da je šteta isprobati samo jednu.
IZVOR: Studentski život / Profesionalna orijentacijasrbija / psiholog.ba
Marina je student novinarstva i smatra da, uz pomoć svoje profesije, može da promeni svet.
Pročitajte i:
Šta najviše muči srpske studente
Priznavanje inostranih diploma
Univerziteti nisu fudbalske utakmice
***
Uključi se! Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim. Ukoliko želiš da i ti pišeš za studentsku rubriku, tvoje ideje su dobrodošle! Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo zainteresovanost za studentska pitanja. Da biste se prijavili kliknite OVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu!
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE