Tweet

Драги бруцоши, ево шта би требало да знате пре него што одлучите којој ћете високошколској установи поклонити своје поверење.

Autor: Marina Nedeljković

ФОТО: Natural Working Style test

Један од најважнијих корака у животу свакако јесте избор професије. Неки од нас од малена знају чиме ће се бавити кад порасту и касније само настављају у том правцу. Неки други, пак, успут траже смернице и доносе одлуке на основу сопственог рационалног разматрања целокупне ситуације. Неки трећи, немајући чврсту представу о својој будућој каријери, подлежу утицају чланова породице, утицају пријатеља или професора и отискују се у свет послова који су други одабрали за њих.

Професионална оријентација

У коју год групу да се сврставате, професионална оријентација ће вам свакако бити од велике помоћи. За оне који су сигурни шта ће одабрати као своју професију, оријентација је ту да се увере колико имају предиспозиција за бављење баш тим послом. Осталима је од велике користи било какав савет, а нарочито од стране стручних лица, у овом случају психолога, који ће на основу различитих тестова утврдити шта је то што би одређеном појединцу највише одговарало у пословном контексту.

Професионална оријентација је поступак у оквиру којег се појединци усмеравају на подручија рада која најбоље одговарају њиховим психофизичким способностима, особинама личности и професионалним интересима. Намењена свима, независно од старосне доби уколико треба да донесу одлуку око избора средње школе, факултета или промене професије.

<�имг цласс="тфлоат" срц="хттп://с17.постимг.орг/5вдргблбј/инфографик_насловна.пнг" />

ФОТО: Profesionalna orijentacija - пет корака до одлуке о избору занимања

Први корак у бирању будуће професије, за оне неодлучне, јесте одлазак код школског психолога. Кроз разговор и примену различитих тестова, упитника и сличних метода, ученик/ца открива своја интересовања, склоности, способности и амбиције.

Након тога, приступа се прикупљању информација о факултету. Такође је пожељно распитати се о материји и обимности градива које се учи, колико траје факултет, какви су услови уписа и томе слично. Ако се ради о приватном факултету, од круцијалне важности је да ли поседује акредитацију, а ако планирате да наставите студије у иностранству, неопходно је распитати се да ли је и под којим условима могућа нострификација дипломе.

За савет средњошколци могу да се обрате и саветницима за планирање каријере у свим већим филијалама Националне службе за запошљавање. При Националној служби у Београду, Нишу и Новом Саду су отворени Центри за информисање и професионалну оријентацију (ЦИПС). У Центру могу да ураде тестове интересовања, личности, способности и опште културе. Након тога се разговара са психологом, који даје предлог шта би могли да упишу, али коначна одлука је на ученицима и родитељима.

Врсте професионалне оријентације

Професионална оријентација може бити примарна и секундарна. Примарна се односи на саветовања приликом одабира првог занимања. Она се углавном односи на младе људе који су и даље у процесу школовања и на запослене на свом првом радном месту. Секундарна професионална оријентација је намењена особама које из разних разлога морају променити опис радног места или факултет.

Циљ професионалне оријентације јесте да заједничким напорима стручно лице и онај коме се помоћ указује, прођу кроз детаљан процес анализе свих релевантних фактора и дођу до решења. Дакле, није у питању једносмеран процес давања мишљења одговорног лица, већ је подједнако важно, ако не и важније, да особа о чијој се будућности ради, буде свесна својих пословних предиспозиција и особина.

Наравно, десиће се и да стручњаци погреше. Урадили сте све како су вам рекли, али се ви не осећате испуњено на пословном плану? Ништа страшно, мало теже сте научили лекцију, али је важно да сте научили. На крају крајева, имате толико могућности пред собом да је штета испробати само једну.


ИЗВОР: Studentski život / Profesionalna orijentacijasrbija / psiholog.ba

Марина је студент новинарства и сматра да, уз помоћ своје професије, може да промени свет.

***

Прочитајте и:

Šta najviše muči srpske studente
Priznavanje inostranih diploma
Univerziteti nisu fudbalske utakmice

***

Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликните OVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ