U periodu kada kupujete novi računar obično ste toliko dobro obavešteni o svim faktima bitnim za taj poduhvat i baratate informacija na kojima bi mogli da vam pozavide i ljudi kojima je to posao. Listajući interenet i štampane stranice koje se bave ovom tematikom dolazite do najrazličitijih podataka oko kojih se kasnije konsultujete sa prijateljima, poznavaocima i prodavcima. Kada ste rešili pitanje izbora hardvera i konačno vam je laknulo zbog ideje da ćete novu mašinu dobiti povoljno i na rate ostaje samo da se dogovorite oko sitnih stvari koje se tiču potrepština vašeg novog ljubimca. Operativni sistem je izabran bez velike muke i sada padaju poslednji dogovori oko instalacije programa. Vaše lične preferencije, navika, simpatije i konsultacija sa programerom dovode do blagih pregovora oko toga šta valja i šta ne. Mušterija je uvek u pravu pa vam ostali popuštaju kada su u pitanju izbor browsera, antivirusnog programa, određenih čitača, programa za čišćenje računara i narezivanja diskova. Onda dođemo do pitanja media player-a.
Uvek bismo voleli da imamo plejer koji može da ima sve. Problemi su se, međutim, javljali baš oko tog pitanja jer različiti plejeri nisu bili sposobni da čitaju sve formate. Tako smo imali različite programe koji čitaju mp3 fajlove, Mpeg fajlove, prenose u realnom vremenu, Quicktime filmove, one plejere koji čitaju CD i DVD diskove i tako dalje. Ali obzirom na te razlike koje su vodile separatnosti imali smo prvi revolucionarni plejer koje je bio „idealan“, a to je Microsoft Windows Media Player (WMP). Nakon toga, svi ovi tipovi medija mogli su da se prenose putem jednog programa. Takva revolucija prati i druge programe. Popoularni Winamp, koji je počeo kao mp3 program i bio omiljen u tu svrhu, prevazišao je svoju prvobitnu namenu i prešao na polje svepuštajućih datoteka. Dakle, idealni plejeri su se pojavili na tržištu, ali ne liče svi jedni na druge.
PotPlayer – nezvanično se smatra nosiocem trona u svetu plejera, bar prema rezultatima istraživanja nekoliko internet sajtova. Predstavlja moćan multimedijalni plejer nove generacije koji je stvario Južnokorejski Daum, inače kreator još jednog vrhunskog plejer programa KMPlayer-a.
VLC Media Player – još jedan odličan igrač. U mogućnosti je da otvori gotovo sve platforme koje postoje. Dostupan je za Windows, Macintosh, Linux i predstavlja pravu kompatibilnu mešavinu sposobnosti i kvaliteta.
Media Player Classic – savrešen zbog svoje jednostavnosti. Uživa veoma veliki broj korisnika baš zbog toga, kao i jednostavne instalacije i zastupljensoti na više jezika.
BSplayer – ako neko dominira po pitanju izbora jeziče raznolikosti to je ovaj multimedijalni program. Iako se ne smatra ni najprestižnijim, ni najkorišćenijim ovo je program koji se nalazi na većini računara kao rezervni.
Kantarais Media Player – zasnovan ja na istom principu kao i VLC. Kvalitetan je, ali ne toliko jednostavan za upotrebu. Ali pojednostavljen je u svojoj novoj verziji i vredi ga pogledati. Najnovija verzja ima, do sada neviđenu, karakteristiku da detektuje kodirane znakove titla i na taj način analizira tekst. Ovo se koristi za nestandardno (nelatinično) pismo (kinesko ili ćitilicu).
GOM player – je još jedna odlična alternativa. Dostupan samo za Windows. Čita gotove sve poznate datoteke uključujući i FLV fajlove.
Apple koristi sopstvanu podršku za svoje uređaje u vidu iTunes-a, dok se na tržištu nalazi još mnogo multimedijalnih programa. Pomenućemo neke: ALplayer, DAplayer, jetAudio, MPCSTAR, RealPlayer, SnowPlayer i drugi. Svi oni u službi dobre zabave i kvalitetno utrošenog slobodnog vremena.