Tweet

У петак, 26. маја са почетком у 20 часова у Књажевско-српском театру у Крагујевцу, премијерно ће се одиграти дуо драма „Звала се Лорелај”. Режију потписује Александар Милојевић Лија, док улоге тумаче Марија Ракочевић и Богдан Милојевић, који су за портал иСербиа говорили о процесу стварања и о самој представи.

Autor: Marija Planić

Фото: Марија Милосављевић, DOT Design

Марија Ракочевић је рођена у Крагујевцу. Академију уметности, одсек глума, завршила је на Приштинском универзитету у Косовској Митровици. Са Богданом Милојевићем смо имали прилике да се упознамо када смо najavljivali monodramu „Led”, коју је припремао за свој мастер рад. Њих двоје су овог пута дошли на идеју да заједно припреме дуо драму и крагујевачкој публици представе нешто другачије од свакидашњег.

Дуо драма „Звала се Лорелај” настала је комбиновањем мотива четири драмска текста Израела Хоровица и то: „Школице”, „Стрелиште”, „Акробате” и „Сценска упутства“. Представа говори о последицама једне љубавне везе: како је било, како јесте и како је могло да буде.

Ова представа је 1997. године била на репертоару тадашњег крагујевачког позоришта „Јоаким Вујић” (садашњи Књажевско-српски театар) у којој су играли Владан Живковић и Марина Перић Стојановић. Носилац читавог пројекта је био глумац Владан Живковић, док је редитељ био Мирослав Трифуновић.

Представа, у режији Александра Милојевића Лије, није обнова старе представе, већ другачије читање и тумачење истог текста. О томе како су текле припреме и о самој представи, за портал iSerbia, говорили су глумци - Марија Ракочевић и Богдан Милојевић.

- Шта је дуо драма и каква је разлика између ваше представе и тзв. гостујућих „хит представа”?

Марија: По дефиницији, дуо драма је представа са два лика и мало је „лакша” од монодраме, јер је тежиште свега подељено на два дела. Термин „хит представа” још није дефинисан, али рецимо да је то представа направљена у комерцијалне сврхе и која је углавном (не мора да значи) комедија и обично има велику посећеност и популарност публике. Наша представа није комерцијална, није комедија, камерног је типа, а каква ће бити посећеност – видећемо. Можда и постане „хит драмска представа” (смех).

Богдан: Термин „хит представа” почео је да се користи како би продуценти одређене „хит представе” такорећи „довукли” публику у салу. Поменути термин, треба да додели публика након представе, ако представа то уопште заслужује. Не размишљам о томе да ће „Звала се Лорелај” постати „хит”. Мени је довољно да буде врло добра, можда и одлична, а за „хит” увек има времена.

- Будући да је дуо драма изузетно комплексна са глумачког аспекта, колико вам је било тешко да је припремите? Да ли сте раније играли у некој дуо драми?

Марија: Није било лако, посебно када се трудите да урадите све како треба и мало боље од тога. Имали смо мало више од месец дана да се припремимо, наравно уз помоћ редитеља и осталих сарадника. Нисам никад играла у дуо драми, ово је први пут.

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттпс://с2.постимг.орг/цсоан2и6х/18489476_Лорелај_о.јпг" />

Фото: Ивана Стојановић - Марија Ракочевић у улози Лорелај

Богдан: Ликови које сам тумачио до сада, углавном су били везани за српско поднебље. Ово ми је први пут да сам „отишао на запад” заједно са својим ликом. Слободно могу да кажем да ми је било напорно, али био сам потпуно спреман на то. Ово ми је први пут да радим дуо драму и не бих имао ништа против да се опробам опет.

- Када сте Владана Живковића питали за коришћење текста, да ли вам је дао неки савет или смерницу како да приступите драми?

Марија: Био је свестан да нећемо радити обнову старог текста, али нам је предочио како су они радили тада и дао нам је добре савете. Такође нам је и Марина Перић Стојановић дала добре савете и много смо им захвални због тога. Младим глумцима је тешко кад бирају текст због ауторских права које морају да добију и да плате, па морају да се довијају на разне начине, а Владан Живковић је био свестан наше ситуације и доста нам је помогао уступањем текста и ауторских права којих је носилац. Много смо му захвални на томе.

- Како су текле припреме представе? Како се слажете и колико сте компатибилни у раду?

Марија: Богдан и ја се доста разликујемо. Тешко је када је тако. Али, добра ствар је што нисмо били сујетни и сваки „конфликт” и критика су били добронамерни и зато смо се лепо слагали, прегурали све и направили нешто. Можда је добро и то што је он сталоженији од мене кад ја постанем осица (смех). Богдан је веома добар партнер на сцени и надам се још некој сарадњи са њим.

Богдан: Када се партнери много разликују попут Марије и мене, апсолутно не постоји разлог да представа испадне лоше (смех). Марија и ја смо се упознали још 2010. године на Академији уметности и још тада смо рекли да би било лепо да урадимо једну представу заједно. Божја воља је била да сачекамо седам година, али ко зна зашто је то добро. Мало је рећи да је Марија одличан партнер и слободно могу рећи да је ово тек почетак једне лепе сарадње.

- Колико вам значи помоћ других колега, а посебно редитеља Александра Милојевића?

Марија: Много значи. Ми смо кренули сами, па смо видели да нисмо Стево Жигон и ипак потражили помоћ. Александар Милојевић, познатији као Лија, нам је помогао много и хвала му на томе. Већ сам у претходном питању објаснила и помоћ Владе и Марине, имали смо и помоћ око сценског покрета, техничку помоћ, помоћ Књажевско-српског театра од чистачице до управника. Стварно луда вожња.

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттпс://с14.постимг.орг/ца4ц50тгх/18423012_вил.јпг" />

Фото: Ивана Стојановић - Богдан Милојевић у улози Вила

Богдан: Мора да постоји „треће око” на проби, у овом случају одлучили смо да то буде Лија. Ово је прва Лијина режија. Мислим да ће бити задовољан својим „првенцем”.

- Шта мислите, да ли треба глумца одредити за један жанр или не? Зашто обично долази до тога да једног глумца позивају за само комичне или улоге у драмама?

Марија: Не би требало одређивати, осим ако је глумац ограничен, па „мученик” не може друго. Има и тога. Требало би да глумац буде способан да може све да игра, али данас глумци немају ни прилике да пробају и искажу се у разним жанровима и улогама, а и редитељима је лакше да имају проверене глумце за одређене улоге, јер не би да ризикују или из лењости или из продукцијских разлога.

Богдан: Глумац мора да буде спреман да изнесе лик слуге, али и лик господара. У данашње време, одређени глумци нису криви што су упали у „фах”. Добар (већи) део кривице, сносе редитељи и продуценти.

- Која је порука представе? Зашто би требало да је публика одгледа?

Марија: Пошто се сама представа бави мушко-женским односима, у овом случају тачније једном причом између двоје бивших партнера и последицама те везе, поруку ће публика сама да пронађе у зависности од њихове личне приче и ставова. Жеља нам је да публика после представе дискутује и „стане на страну” једног или другог лика. Свако има неког ко им је мање-више „упропастио” живот, па ће се можда наћи у неком лику, можда замрзети оног другог, ко зна. Тема је блиска свима и није црно-бела.

Представа ће се премијерно одиграти 26. маја у 20.00 часова у Књажевско-српском театру у Крагујевцу, док је прва реприза заказана за 28. мај у 20.00 часова. Све информације о слободним местима и резервацији карата можете сазнати на званичној Фејсбук страници представе ovde.

Играју: Марија Ракочевић (Лорелај/Елза) и Богдан Милојевић (Вил). Режија: Александар Милојевић Лија. Инспицијент: Александар Милорадовић. Сценске борбе: Добрица Ракочевић. Шеф технике: Саша Đорђевић. Дизајн плаката: Марија Милосављевић (ДОТ Десигн).


Марија је заљубљеник у позориште, која кроз сваку своју улогу покушава, најпре да разуме поступке људи у појединим ситуацијама, а потом да своје сазнање пренесе на гледаоце.

***

Прочитајте и:

Humanitarnom predstavom za Ninu Stojiljković
Zašto odgledati Putujuće pozorište Šopalović?
Sandra Silađev: Živim svoje strasti

***

Овај текст је настао нашом жељом да млади, који имају шта да кажу и допринесу информисаности и едукацији наше омладине, пренесу своје идеје и сазнања. Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима и допринесеш развоју наших амбиција, твоје идеје су нам добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком „Пријава / новинар“. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ