Док настојим да докучим да ли је нешто ново, то је већ застарело. Научници се играју са називима које додељују појединим генерацијама. Предвиђају промене у понашању тих генерација у будућности и њихову способност за учење и прихватање нових технологија, која је већ урођена новој генерацији која долази.
Након ИИ Светског рата уследило је доба неизвесности, а каснији нагли развој технологије потребу за категоризацију појединих генерација ради лакшег праћења промена и уочавање сигнала даљег понашања.
Лост Генератион
У Европи једна од првих генерација која је добила своје „слово“ је Лост Генератион, која обухвата рођене у периоду од 1883. до 1900. године. Мада САД ову генерацију афирмише као Хард Тимес и обухвата период од 1890. до 1908. године. Сам назив указује на период пун ратова и разарања, која са собом носе и физичке и психичке последице.
У Србији Изгубљену генерацију обухвата оне који су рођени нешто касније. Многи домаћи и светски стручњаци наводе период од 1978. до 1984., а неки тај период продужују и на 90-те. Такође сматрају да ће те генерације још дуго враћати дугове својих предходних генерација, јер су то генерације које су доживеле бомбардовање, распадање државе, Светску економску кризу.
Бабy Боом
Период након ИИ Светског рата представља постекономски „боом“ за Америку. Па тако рођени између 1945. и 1964. називају се Бабy Боом. Многи стручњаци овај период деле у две групе, и то рођене између 1945. и 1954. (Боомерс И или Тхе Бабy Боомерс) и рођене између 1955. и 1964. (Боомерс ИИ или Генератион Јонес). Боомерси као такви имају тенденцију да мисле о себи као посебној и слободној генерацији, јер су то прве генерације које имају прилику да се докажу у свету након дугих разарања. Због тога их карактерише и велика стопа развода брака.
Генератион X
Велика стопа развода имаће велики утицај на генерације које долазе, и то, примарно, на њихову потребу за самосталношћу и бржим одрастањем. Управо због велике неизвесности утицаја генерације које долазе, названи су Генератион X, и обухватају рођене од 1965. па све до почетка 80-тих. Жене X генерације се боре за своје радно место и право, што је утицало и на померање границе рађања деце. Генерално, X генерацију карактерише велику стопу образованих, жена и мушкараца заједно, што доказује да чак 29% X генерације има диплому основних студија
Генератион Y
На генерацију X надовезује се Генератион Y, која обухвата рођене између 1983. и 2001. Ову генерацију поједини теоретичари називају и Ецхо Боомерс или Милленниумс. Овој генерацији је већ урођена доза свести о технолошким и друштвеним променама. Како су већ од малена изложени технологији (која је генерацији X страна), као и новим типовима медија, већ постају имуни на конвенционални утицај медија и генерације X. За њих изгубљена генерација постаје историја.
Нев Силент Генератион
Ради, такорећи, даљег праћења и уочавања сигнала понашања друштва у целини, они који су рођени од 2001. па све до данас, названи су Генератион З или Нев Силент Генератион. Потреба за даљом категоризацијом настала је услед све динамичнијег и неизвеснијег окружења, као и рапидан развој технологије, а нарочито информационо-комуникационих технологија.
Како је све више постаје популарна ова категоризација генерација међу истраживачима, оне се све више декомпунују на мање делове које се даље истражују. Па тако, у зависности од истраживања циљног понашања у друштву постоје и МТВ Генератион, Демоцратизатион Генератион, Хип Хоп Генератион, Тхе Беат Генератион, Тхе Столен Генератион.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE