FOTO: Flickr
Preveo: Ivan Radomirović
Ispitivanje terena
Jedan od odgovora dao je Majkl Čurč, koji smatra da postoje dva faktora koja treba razmotriti pri donošenju ovakve odluke, a to su stečeno znanje i doprinos vašem profesionalnom razvoju. Čurč objašnjava razliku između osam, 18, 48 i 72 meseca poslovanja.
„Davanje otkaza nakon samo osam meseci je tabu tema osim ako za to nemate opravdan razlog“, kaže. Ovako odajete utisak da niste prošli šestomesečni period evaluacije ili da niste imali uslove da se zadržite na toj poziciji.
„Društveno prihvaćena norma je 18 meseci. Ovaj vremenski period odaje utisak da ste preživeli evaluaciju i period profesionalne adaptacije“, objašnjava Čurč.
„Četiri godine su već jasan pokazatelj sposobnosti vršenja određene funkcije. Na vaš odlazak bi se gledalo sa osudom samo ukoliko niste izvršavali svoje dužnosti ili ste stagnirali“.
„Ako za šest godina ne nazirete unapređenje ili ne dobijate zanimljive projekte, vaša pozicija na radnom mestu je ugrožena, jer se stiče utisak da niste ambiciozni i doživljavaju vas kao prosečnog a ne kao uzornog radnika“, dodaje Čurč. Ako u ovoj fazi i dalje nema unapređenja, ne postoji razlog da ostanete na poslu.
U odbranu stabilnosti
Ipak, nije sve u promeni zaposlenja, i postojanost ima svoje prednosti. „Prosečnoj osobi je potrebno dve godine da razvije veštine na određenoj poziciji u jednoj konkurentnoj kancelariji. Ako zaista vredite, zavredećete unapređenje. Ako ga ne dobijete, treba da odete samo ukoliko mrzite svoj posao ili vam se na drugom mestu otvori neprocenjiva prilika“, na Kvori je napisao Teodor Dumitresku. Treba imati u vidu i da česte promene u kratkom vremenskom periodu predstavljaju model koji budi sumnju kod lovaca na talente.
„Jedan od elemenata koji prave pometnju kod generalnih i direktora ljudskih resursa je kada upoznaju kandidata koji je stekao tri poslovne reference za manje od četiri godine“, odgovorio je Met Mikijevic. Po njegovom mišljenju, „takve osobe se lako zasite, ili dobijaju otkaze zbog nedovoljnog zalaganja, ili su pak nepouzdane i radno mesto napuštaju bez razmišljanja o problemima koje mogu uzrokovati, naročito kada je reč o manjim preduzećima“.
FOTO: Mashable
Ne postoje čarobna rešenja
Uprkos razlozima za i protiv stabilnosti, treba uzeti u obzir to da je odabir kandidata subjektivan proces i da se ne moraju poštovati sva pravila.
Džef Rona se priseća slučaja poslodavca koji je pregledao dve biografije. Oba kandidata su imala po osam godina iskustva i isti stepen stručne spreme. Prvi je na četiri radna mesta proveo po dve godine, dok je drugi na dva radna mesta proveo po četiri godine. Koji je kandidat bio bolji? „Poslodavac je mislio da je kandidat sa dva zaposlenja adekvatan, ali je zbog bogatije biografije ipak izabrao drugog kandidata“, rekao je Rona.
„Rad na više mesta je pokazatelj fleksibilnosti, svestranosti i prilagodljivosti. Ako već dugo vremena ostajete na jednom mestu, potrudite se da izgradite nešto što vredi, a nakon toga potražite nove i značajne izazove“, zaključio je Rona.
FOTO: BiggerPockets
Pratite osećaj!
Uzevši u obzir sve prethodne slučajeve, možda je ono što volite kod svog radnog mesta ključni faktor pri donošenju odluke. „Ako vam se posao ne dopada, napustite ga i kraj priče“, navodi Stefan fon Imhof. Po njegovim rečima, svaki pokušaj da se definiše minimalno trajanje radnog odnosa je gotovo nemoguće i neozbiljno. Neki su pokušali da ustanove pravila o tome kada je poželjno dati otkaz, ali to je glupost.
Po njegovom mišljenju, u pitanju je ljudski život, i ne treba ga živeti po tuđim pravilima. Ako vam posao ne odgovara, idite kad poželite, potpuno samouvereni. „Ako vas potencijalni poslodavac upita zašto ste tako brzo napustili radno mesto, recite mu istinu. Objasnite mu šta tražite, šta vam je na starom radnom mestu smetalo, šta ste tamo naučili i po čemu se ta nova poslovna prilika razlikuje. Budite samouvereni i odlučni“, zaključuje fon Imhof.
Dakle, kuda vas vodi osećaj?
IZVOR: BBC Mundo
Ivan je hispanista koji tvrdoglavo odbija da odraste.
***
Pročitajte i:
Korak po korak: Kako izabrati savršenu karijeru?
Šta talente privlači pri zaposlenju?
5 istina o nekonvencionalnom razvoju karijere
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE