Tweet

Ближи се упис нове генерације студената на факултете широм Србије. Док будући студенти спремају своје пријемне испите, родитељи се надају да ће њихова деца успети да остваре финансирање из буџета, будући да су цене школарина на факултетима у сталном порасту. Просечна свота новца која се издваја за четворогодишње школовање креће се од пола милиона, па све до 1,48 милиона динара.

Приредила: Александра Мишковић

Фото: Fakulteti Edukacija

Што се државних факултета тиче, година студирања кошта од 60.000 до 250.000 динара, док је на приватном факултету цена једне године од 180.000 до 370.000 динара. Према истраживањима које је спровео финансијски портал Kamatica, најскупља школарина је на приватном Рачунарском факултету, где година кошта 370.000 динара. Са друге стране, најмање новца је потребно издвојити за студирање на Рударско-геолошком факултету, где једна година кошта 55.000 динара.

Електротехнички, Архитектонски и Стоматолошки факултет су државни факултети са најскупљим школаринама. Година на Електротехничком факултету кошта 243.500 динара, за студирање на Архитектонском факултету је потребно издвојити 240.000 динара, а за Стоматолошки факултет 220.000 динара. Такође, на овим факултетима се поред школарина, највише новца издваја за пропратни материјал. Узмимо за пример Архитектонски факултет, где је за израду једне макете потребно издвојити око 20.000 динара.

Приватни факултети имају веће школарине у односу на државне, али су у њену цену урачунати уџбеници и полагање испита, а већина потврда је бесплатна.

Само студирање, осим трошкова око уписа године, изискује и трошкове становања студената који долазе из провинције. Уколико пожелите да студирате у Београду, цена становања као и исхране, износи нешто мање од 42.000 динара. Нови Сад је нешто повољнији по том питању, па је за живот у том граду потребно издвојити око 35.000 динара на месечном нивоу.

Јасно је да школовање представља велики удар на кућне буџете породица. Многи родитељи долазе у ситуацију да подижу кредите, како би успели да одшколују своју децу. Цене државних и приватних факултета готово да се не разликују. Што се тиче каснијег запослења, ни поседовање дипломе, нажалост, данас ништа не гарантује.


Извор: N1

Александра студира журналистику, воли новинарство и једног дана би желела да постане ратни репортер.

***

Прочитајте и:

Kako doći do studentskih kredita?
Novosadski studenti upoznaju kinesku kulturu
Mladi za kulturu i obrazovanje

***

Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте, где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликните OVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ