Истраживање у САД-у дало је нове смернице колико је сна потребно за сваку старосну групу. Превише сна може уништити ваше здравље исто толико као кад га себи приуштите премало.
ФОТО: bi.gazeta
Превела: Маłгорзата Сзабан
Колико ми заправо треба сна?
Сад знамо колико нам сна треба. Осамнаест стручњака је Nacionalnoj fondaciji za spavanje u SAD-u прегледало 320 истраживачких чланака, како би објавили ажурирану верзију „препорука за трајање сна“. Чланци су били смањени с оригиналних 2.412 на основу квалитета истраживања.
Током смишљања препорука стручњаци су узели у обзир здравствене користи, али и ризик везан за спавање.
Премало сна у неколико ноћи оставља вас уморним, неспособним за концентрацију, депресивним, нервозним и најзад, ако се наставља, с повећаним ризиком од шећерне болести, високим крвним притиском и гојазношћу. Превише сна је повезано са, отприлике, истим проблемима.
Решење
Значи, колико је сна довољно? Нове смернице не само да показују препоручене количине, но такође кажу шта може да буде примерено за одређене старосне групе. Деци од шест до девет година треба 11 сати сваке ноћи, али могу се снаћи и са седам до осам сати. Тинејџерима треба осам до десет сати. Седам сати може за неке бити прихватљиво, али спавање више од 11 сати дневно може да буде штетно за њихово здравље, мада некима може толико требати током пубертета.
Др Лидија Дон Карлос са Универзитета Лојола у Чикагу, једна од стручњакиња у истраживању, каже да биолошки часовник тинејџера природно доводи до тога се осећају поспано касније ноћу, па да се после и буде. То је нормална појава и никако се не веже са зависношћу од друштвених мрежа. Упозорава да би тинејџери иначе требало да покушају сваки дан да спавају довољно, уместо да надокнађују недостатак сна викендима. „Никад га не можете потпуно надокнадити“, каже.
Одрасли од 18. до 64. године требало би да спавају од седам до девет сати ноћу, мада се неки сналазе и са шест сати. За људе од 65 година препорука је да спавају од седам до осам сати, иако је некима пет сати сна довољно (често се буде ноћу, па дремају током дана).
Ове се препоруке оснивају на темељитој анализи истраживања. Методологије се заиста разликују – неке су засноване на томе колико су сна људи били пријавили да имају (шта укључује време проведено у кревету), а друге су засноване на истраживањима спроведеним у лабораторијским условима.
Стручњаци нису гледали квалитет сна (на пример, буде ли се људи ноћу, па се не могу вратити на спавање) или његову структуру (колико је било сна брзог кретања очију – РЕМ фазе сна и колико је било спорих таласа сна – СВС фазе сна). Неки људи могу проживети с количином сна мањом од препоручене зато што имају квалитетнији сан.
Дон Карлос каже да је потребно више истраживања о сну. „Проводимо трећину нашег живота спавајући, а толико мало знамо о сну“. Барем да знамо на колико циљати већ је добар почетак.
Извор: How much sleep do I need?
Живиш толико пута, колико језика познајеш
***
Прочитајте и:
O produktivnosti i energiji
6 tehnika za odbranu od manipulacije
Kako podstaći kreativnost u svetu poslovanja?
***
Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE