Autor: Teodora Isakov
FOTO: Ttlkk
Način njegovog pripovedanja, uz majstorski ubačene digresije, uz muzičko i slikarsko bojenje jednog književnog dela, prosto ne može da ostavi čitaoca ravnodušnim. Markus Zusak pokazuje izuzetan dar naracije kao i istančano poznavanje detinje duše.
U toku čitanja, suze i smeh se u kontinuitetu smenjuju. Smrt luta svetom, posmatra ljude, odnosi njihove duše. Smrt pripoveda priču.
Ovo je jedna od onih priča koje nas podsećaju na to, zašto se knjige uopšte i pišu, pre svega bolna i draga, zadržava pažnju. Prvo poglavlje može delovati malo konfuzno, ali nakon njega, strast ka knjizi i nastavku čitanja iste, biva sve veća.Tema nije ‘nova’, takođe nije morbidna, samo na jedan drugačiji način, ispripovedana.
Lizel, hrabra devojčica iz ulice Himel živi u starateljskoj porodici za vreme nacističke Nemačke, pred njenim očima i prstima prolaze milioni različitih ljudi. Potom, jednog dana, Smrt spazi devojčicu., naizgled , sasvim običnu. Smrt će je sresti još dva puta. Neobičnost i posebnost male Lizel Meminger Smrt spazi tek kada pronađe njenu knjigu. Naime, na grobu svog mlađeg brata, Lizel je iz snega podigla mali "Grobarski priručnik", tog momenta kada još nije umela da čita, ali nije to bila obična krađa.
Taj trenutak spojio je Lizel s dvema njenim velikim budućim strastima - krađom i knjigama. Od tog dana njen život se menja i u njega, jedan po jedan, ulaze različiti ljudi, baš kao i ona, samo naizgled obični. Topli, blagi Hans, bučna i drska "Saumench" Roza, nesrećna i tužna gradonačelnikova žena, veoma odbojna nacistkinja frau Diler, nedužni i skriveni Maks, i na kraju, čarobni, čarobni Rudi - Džesi Ovens. Tu su još mnogi likovi, stanovnici ulice Himel, divno isprepletani, udruženi u sudbini kada bombe počnu padati, i njihovi životi počnu gasiti, skoro jedan po jedan.
"Kradljivica knjiga" je priča o jednom vremenu, o nedužnim ljudima koji su bili na strani koju je mrzeo čitav svet, o danima veselja i sreće u istorijskom trenutku kada je sve sem veselja i sreće zamislivo i o odrastanju i sazrevanju deteta koje izgubi sve što zavoli. Sve sem knjiga.
Njujork tajms ju je okarekterisao kao brilijatno i nesvakidašnje ambiciozno delo, a Sandi telegraf kao izuzetno lirsko, prelepo i gnevno.
Ova knjiga nema roze korice, ni plave, ni lepu sliku na naslovnoj strani. Kupite, pozajmite ili ukradite, ali obavezno pročitajte!
***
Volite da pišete u slobodno vreme? Želite da vidite svoje tekstove na portalu iSerbia? Nije potrebno iskustvo, već samo želja i ideje! CV i jedan tekst pošaljite na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE