FOTO: Telegraph
Prevela: Sanja Davidović
1. Ludvig Van Betoven
Optužba: Skitanje
Betoven je toliko bio zadubljen u svoj rad, da su stvari poput održavanja kuće, brijanja i pranja veša bile po strani. Dok je šetao jednog dana 1820, izgubio se na ulicama Viner Nojštata, i počeo je da viri kroz prozore kako bi pronašao svoj smeštaj. Policajac ga je uhapsio zbog skitanja zato što je ličio na skitnicu.
„Ja sam Betoven“, rekao je policajcu. „Naravno da jesi“, usledio je odgovor.
Betoven je čekao u pritvoru sve dok ga gospodin Hercog, gradski muzički direktor, nije oslobodio. Čisto da se zna, Betoven nije dobro podneo svoje hapšenje. Pozornik je navodno otišao kod komesara policije da mu pomogne oko gnevnog kompozitora. „Gospodine komesare“, rekao je, „uhapsili smo čoveka koji nam nije dao mira, i celim putem je vikao kako je on Betoven“.
Da je imao dovoljno vremena, verovatno bi započeo zatvorsku pobunu.
FOTO: Wikimedia
2. Igor Stravinski
Optužba: Klevetanje nacionalne himne
Godine 1944, Igor Stravinski napustio je kabinet komandosa u Bostonu ogorčen zbog svog ugovora o Barjaku iskićenom zvezdama, američke himne (The Star Spangled Banner). Niko ne bi trebalo da bude iznenađen: kada je komponovao „The Rite“, njegova svrha bila je „da ih sve pošalje u pakao“ – samu evropsku civilizaciju. Koliko su ogorčeni bili policajci? Pojavili su se sledećeg dana „da se uvere da neće opet svirati“.
Ako možete da nađete način da izazovete policiju sa oko sedam akorda, niste čovek sa kojim se treba šaliti.
FOTO: Bebica music education
3. Franc Šubert
Optužba: Revolucionarna aktivnost
Državni vrhovnici nisu baš bili opušteni te 1820-e. Kao što je Johan Sen pisao u to vreme, „nemačke borbe za oslobođenje, od 1813. do 1815, takođe su ostavile trag u duhovnom preokretu u Austriji“. Isto tako u vreme Napoleonovih ratova i ranije Francuske revolucije, studentima sa ludim idejama o slobodi nije se trebalo verovati. Tako da, kada je austrijska tajna služba posmatrala Franca Šuberta i njegova četiri druga „kako pričaju protiv zvaničnika, vređajući i sramotno govoreći“, mladi umetnici su opkoljeni i uhapšeni. Sen, jedan od petorice, proveo je 14 meseci u zatvoru.
Verovatno je da je Šuberta spasila njegova rastuća reputacija velikog kompozitora, iako je bio teško ukoren, i u društvu u kome je policija morala da odobri sve od objavljivanja do braka, policijski zapisnik mogao je da uzrokuje beskrajne nevolje.
FOTO: Wikimedia
4. Ričard Vagner
Optužba: Revolucionarna aktivnost
Dok je živeo u Drezdenu, kompozitor Ričard Vagner proveo je šest godina u pisanju opera i ubacivanju među levičarske radikale. Na stranicama Volksblata, podsticao je revoluciju, i tokom majskog ustanka 1849–e pravio je ručne granate i držao stražu studentima na barikadama. Ako je ikada bilo vreme kada će pesma iz Jadnika spontano nastati, bilo je tad.
Kada je ustanak propao, Vagner je otkrio da je tražen od strane vlade, i pobegao je u Cirih gde je živeo kao begunac. Zbog optužbe je bio van Nemačke sve do 1862.
FOTO: Wikimedia
5. Johan Sebastijan Bah
Optužba: „Suviše tvrdoglavo forsiranje pitanja njegovog otpuštanja“
Godine 1708, Johan Sebastijan Bah zaposlio se kao kamerni muzičar na dvoru vojvode Saksen – Vejmara. U roku od pet godina, bio je šef kamernog orkestra i razmatran je za položaj kapelara, ili muzičkog direktora. Uglavnom je radio poslove za službenika, koji je bio oronuo i na umoru, na čiju je poziciju trebalo da dođe nakon što kapelar umre. Zamislite njegov bes kada je posao dobio idiotski sin kapelara.
Konkurentski dvor Anhalt – Kothen uvideo je kakva je to strašna odluka bila i pitali su Baha da im se pridruži i služi kao kapelar. Bah je pristao, a vojvoda Saksen – Vejmar je uzvratio tako što je Baha bacio u zatvor na 30 dana, što je kazna 30 puta duža nego što je Džoni Keš ikada služio, bez obzira na to u šta bi vi da verujete.
Dok je sedeo u hotelskom baru, Bah je uradio ono što bi uradio svaki majstor muzičar koji poštuje sebe: napisao je horski uvod za orgulje, kasnije objavljen kao deo Orgelbüchlein-a, njegovog prvog remek dela za orgulje.
IZVOR: Mentalfloss
Sanja je večiti sanjar koja će pokušati da vam objasni nerazumljiv svet odraslih i njihove međusobne odnose.
***
Pročitajte i:
Umetnost je svuda
Moja najkraća drvena bojica
Majls Dejvis: Najveći džez muzičar svih vremena
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE