Кристина Костадиновић је родом из Каравукова и ученица је четвртог разреда Карловачке гимназије. За учење кинеског језика одлучила се случајно. Поред кинеског, говори енглески, али лепо јој иде и латински језик. Није ни слутила да једна спонтана одлука може донети незаборавна искуства.
Autor: Гордана Бушин
ФОТО: лична галерија
Кристина је освојила треће место на светском такмичењу из познавања кинеског језика, културе, историје и географије. Такмичење „Кинески мост“ одржано је у кинеском граду Кунмингу.
За iSerbia, Кристина износи искуства која је стекла током боравка у Кини. Сазнајте зашто је, по њеном мишљењу, Карловачка гимназија необична школа, да ли је тешко научити кинески језик и коју занимљиву књигу вам препоручује од писца са Истока.
На такмичењу у Кини учествовало је 157 ђака из 81 земље. Како је изгледао процес такмичења?
Три дана смо били у Пекингу. Када смо стигли у Кунминг, имали смо тест из познавања граматике, културе, историје, књизевности и географије. Сутрадан смо имале представљање и причање на тему „Кинески мост и ја". Следећег јутра требало је да покажемо таленат. Нас две смо глумиле, а ја сам и свирала на њиховим традиционалним плочицама.
Поред тога, за једну ноћ смо морале да спремимо 82 теме. Извлачиле смо једну од тих тема и причале о томе. Када се све то сабере и одузме, добијамо број бодова и знамо јесмо ли прошле у првих 17. Тада смо имале највише бодова у Европи и прошле смо даље! После тога смо имале писмени део и прошле у првих десет!
Као награду за освојено треће место, добила си стипендију за шест месеци у Кини. Какве циљеве си поставила себи у вези са тим боравком?
Да, добила сам стипендију на шест месеци, али још увек не знам када ћу је искористити. Мислим да не бих могла дуго да боравим у Кини, јер се веома разликују од нас. Два пута сам била тамо, али и даље не могу да се уклопим у тај свет.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с27.постимг.орг/брт4зy9ј7/12196178_967509209981079_3469347517233527146_н.јпг" />
ФОТО: лична галерија
Да ли си се током такмичења спријатељилиа са младима из других земаља?
Упознала сам доста људи и сви су веома пријатни. Имамо и групу на фејсу у којој смо сви ми који смо били у Кини, тако да смо и даље у контакту. Да могу, опет бих отишла на то такмичење, и то највише због дружења, ни због чега другог.
Говориш енглески, знаш латински, али зашто си се одлучила за кинески језик? То је и даље егзотичан језик на нашим просторима.
У Карловачкој гимназији су ми рекли који све језици се могу учити и прво сам била заинтересована за шпански језик. Тог дана сам кроз шалу рекла мами: ,,Замисли да упишем кинески, па кад кренем да ти причам по кући сваког дана (смех)! Није ми јасно како ти Кинези науче све то".
Касније, када је требало да наведем који бих први страни језик учила, навела сам кинески. Не знам ни сама зашто. Тако сам осетила да треба у том тренутку. Једноставно ми је пало на памет да ставим кинески као први језик. Ништа нисам знала о њиховој традицији, култури или историји и није ме посебно ни привлачило то. Међутим, паралелно са учењем кинеског језика ширила су се и моја сазнања о Кини.
Многи мисле да је кинески тежак језик и да га није лако савладати. Какав је твој утисак?
Првог дана ми је дошло да плачем кад сам видела шта је све професорка писала на табли. Целе прве године сам се мучила са њиховим тоновима, јер када се погрешно изговори добије се нова реч. Стално сам се питала шта ми је ово требало у животу. Морала сам доста да радим и вежбам да бих напредовала. Кинески језик је тежак јер треба знати како се чита сваки од карактера.
Можда ти је успех на овом такмичењу сигнализирао у ком правцу треба да наставиш своје усавршавање. Имаш ли идеју?
Још увек не знам где ћу студирати. Ипак, не знам хоће ли то бити кинески. Код мене се то никад не зна, јер све одлучим у последњем моменту. Да ми је неко рекао да ћу учити кинески и ићи у Кину, не бих му веровала!
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с16.постимг.орг/6рдцвихмд/Цопy_оф_11049642_967512893314044_837036018929297.јпг" />
ФОТО: лична галерија
Похађаш Карловачку гимназију - најстарију српску гимназију. Какве успомене носиш из гимназијских дана и зашто би је препоручила будућим ђацима?
Да могу, опет бих је уписала и опет после тога! То је једно предивно место и потпуно другачија школа од осталих. Када сам кренула у први средње, нисам никога познавала, а сада смо сви ми једна велика породица. Не желим да се ова четврта година заврши.
Препоручујем свима да је упишу, јер то није само обична скола. Однос са професорима је сјајан, тј. можемо о свему да причамо, као са пријатељима. Они су ту увек кад нам је потребна помоћ, било да је то везано за школу или не.
За крај, можда желиш да нам препоручиш неку књигу аутора са Истока?
Препоручила бих приповетке Лу Xун-а, јер је он сјајан књижевник. Његова приповетка „Дневник једног лудака“ је веома позната и говори о некадашњем стању у Кини. Толико ми се свидела, да сам писала и „научни рад“ о томе прошле године.
Гордана Бушин
Прочитајте и:
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE