На почетној веб-страници ОРПАК-а, Организације за права и заштиту животиња, пише ОРПАК организација је хуманитарно, невладино, нестраначко и непрофитно удружење које се залаже за унапређење права и заштите животиња у Крушевцу. Основани смо 06.04.2010. године, у протеклих годину и по дана ОРПАК је успео да са улица града Крушевца склони, излечи и удоми преко 550 животиња, такође смо успели да спасемо и вратимо у природу и пар дивљих, од тога две веверице и два орла, један орао је нажалост отишао у прихватилиште јер му је ампутирано крило... .
Данас, након три године рада на територији Града Крушевца, али и шире, ОРПАК се може сматрати успешном организацијом која је спасила и удомила на хиљаде паса луталица, одбачених маца и других домаћих, али и дивљих животиња. Све је почело као плод великог ентузијазма госпођице Леле Буцек, а сада организација броји 140 чланова који дају свој допринос плаћањем чланарине и повременим учешћем у неким активностима, а десет чланова су активни, раде, одржавају простор где су смештене животиње, лече их и одлазе на терен када је то потребно.
На питање како напредују са пројектом за изградњу Азила за напуштене и злостављане животиње, Данијела Лазаревић, потпредседница ОРПАК-а каже:
Склопили смо уговор са организацијом за заштиту свих животиња у Бриселу (ОИПА). Обећали су да ће нам, када будемо имали плац на име ОРПАК-а, у сарадњи са фондацијом Брижит Бардо, послати средства за изградњу Азила. Ми смо пронашли доброчинитеља који ће нам обезбедити плац, али он за сада жели да буде анониман. Надамо се скорој изградњи Азила. Једва чекамо да наше животиње добију свој простор у коме ће имати сву негу и пажњу. За сада, скоро 40 животиња о којима бринемо, смештене су у приватној кући .
Посла има пуно, јер су све животиње – луталице које стигну у ОРПАК изгладнеле, болесне, злостављане. Оне траже лечење и негу, за то се увек побрину ветеринари који су такође чланови ОРПАК-а. Много љубави пруже им млади људи који воле животиње, па се све оне брзо опораве. Најзад, бројним акцијама у Крушевцу, којима се анимира грађанство, већина животиња буде удомљено. Животиње, пре удомљавања, буду стерилисане и вакцинисане, па су тако и нове породице ОРПАК-ових штићеника безбедне и од њих се тражи само љубав за њихове нове кућне љубимце.
Занимљива је Данијелина прича, скоро су спасили једну изузетну птицу, чиопу, која је заштићена врста. На сајту о овој птици стоји занимљив податак да она 99% времена проведе у ваздуху, само 1% је на земљи и то приликом полагања јаја. У сарадњи са организацијом за заштиту птица Златно перо , мала чиопа је излечена и враћена у природно станиште. Али, има и прича које се не заврше срећно и када животиње угину од повреда које су им нанели људи.
Ниједан случај о злостављању животиња који смо пријавили МУП-у није процесуиран и ниједан починилац злодела над животињама није кажњен, а ОРПАК је поднео преко 50 тужби. Али, ми смо упорни, једном ће закон о заштити животиња морати да се поштује оптимистична је наша саговорница Данијела Лазаревић.
Опстанак и рад Организације за права и заштиту животиња Крушевац зависи искључиво од средстава донатора и од чланарине. Трошкови за лечење и вакцинисање животиња, за куповину хране и одржавање простора су велики. Зато сви добри људи великог срца, нека изађу на наш SAJT и нека виде наше предивне маце и куце. Можда баш нека од њих постане њихов кућни љубимац са осмехом нас испраћа наша саговорница, потпредседница ОРПАК-а.
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE