Нерадо признајем, али ја сам једна од оних особа која није размишљала пуно о будућности у време када је о томе требало да се размишља. У средњој школи, па и током факултета, нисам била толико заинтересована да на неки начин дам свој допринос и изађем из устаљених оквира.
Ја сам, као и већина, рекла бих, проблем недостатка интересантних садржаја који се пружају младима везивала за град Крушевац, људе и средину из које долазим. Могу слободно рећи: седела сам, гледала како се ништа не дешава и жалила се због тога.
Гледајући уназад и преиспитујући неке одлуке које сам раније доносила, схватила сам колико је ту било изубљеног времена, и тада сам себи поставила неколико питања: Да ли је заиста све баш онако како нам се чини? Да ли се заиста ништа не дешава? Па, иако се ништа не дешава, да ли смо немоћни да урадимо било шта по том питању?
Данас постоје различите организације и удружења грађана које се баве младима и настоје да својим ангажовањем побољшају културни живот заједнице. Идеја се заправо састоји у томе да се млади људи који деле слична интересовања окупе око заједничког циља и крену ка његовом оставарењу.
Надовезујујући се на причу с почетка, не могу а да не истакнем колико би мој живот био другачији да сам раније знала за постојање оваквих могућности и да сам се укључила у рад неког од ових удружења.
Оно што је драгоцено, када су поменута удружења у питању, то је циљ да афирмишу младе и подстакну њихов ангажман у друштву путем волонтеризма. Желела сам да сазнам шта то њих покреће и на ову тему поразговарала са неким од активних младих људи укључених у рад више организација. Једна од њих је и Мирослава Петронијевић, која је волонтирањем почела да се бави из радозналости:
„Занимало ме је како све то изгледа, нисам имала нека превелика очекивања, али сам хтела да искусим нешто ново. Нисам планирала да наставим са таквим активностима, али ко једном доживи тако нешто тешко може да престане.
Први пут сам волонтирала на Националним играма Специјалне Олимпијаде Србије, а тада сам се први пут сусрела и са децом са посебним потребама. Тада сам схватила која је суштина волонтеризма – није потребан новац да би неком помогао и учинио нешто добро, довољна је само добра воља и жеља за променом. Мислим да је тој деци тих пар дана било најбољих неколико дана те године, и част ми је што сам била део тога.
Пре десетак дана у мом крају смо окупили младе људе и средили једини парк који имамо, а који је био у катастрофалном стању, тако да сада деца имају безбедно и лепо место за игру”, истиче Мирослава, која наводи да је до првих сазнања о волонтерским акцијама дошла преко Канцеларије за младе и додаје: „За мене волонтирање представља неко лично задовољство јер знам да из наших акција не може произићи ништа што би неког увредило или нанело неку штету, а многи од тога имају корист. Једноставно, када видиш плодове свог рада и када видиш да други уживају у томе, осетиш срећу јер знаш да си део тога.”
Мирослава такође подсећа да се путем интернет страна не само Канцеларије за младе већ и других удружења заинтересовани могу информисати о постојећим догађајима и начинима пријављивања за волонтирање.
Овде свакако треба поменутии и рад Асоцијације младих, која је, између осталог, и идејни творац фестивала Август једног диверзанта (Ајде фест).
Значајан део Ајде феста, предсатвљају и волонтери који себе несебично дају у настојању да један фестивал, који покрива различите програме из области уметности и генереално културе заживи и остави трага на крушевачкој сцени.
Како сами истичу оно што их подстиче да се укључе и својим доприносом покушају да донесу промене јесте, пре свега, дружење и могућност да упознају различите људе, па самим тим и науче како да раде у тиму. Млади волонтери Ајде феста такође наводе да искуства која су овом приликом стекли сматрају непроцењивим, па на питање шта за њих представља волонтеризам Ивана Радојковић одговара:
„Волонтирање је нешто што пружа сатисфакцију коју не може да пружи нешто друго. У том смислу, што имате осећај да стварно нешто дајете и да нешто радите добро, а да на први поглед немате ништа за узврат, али опет имате одређен осећај задовољства који је неупоредив са нечим другим.”
Сматрајући да у Крушевцу нема довољно места где би могли да проводе своје слободно време и да недостају интересантни садржаји које би могли да пропрате, ови млади људи су на време схватили да својим ангажовањем могу утицати и бити покретачи позитивних промена у друштву.
Наравно, за неке ствари у животу никада није касно, али постоји миллион разлога зашто је боље што пре укључити се.
На тај начин се, пре свега, стичу другачије навике. Научите да се ваше мишљење вреднује и да постоји неко ко ће саслушати ваше идеје и помоћи вам да их спроведете у дело. Научите шта значи радити у тиму, као и како да сарађујете са новим људима које можда никада у неким другим околностима не бисте упознали. На овај начин упознате заправо људе отвореног срца и схватите да има доста оних добрих, позитивних, предузимљивих, спремних да помогну, а онда свет постаје леп. Када видите примере других, који су створили чуда, знате да и ви то можете.
Као наставак ове приче можете погледати и кратак прилог о волонтерима Ајде феста и сазнати још понешто о њиховом ангажовању
OVDE.
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE