Мало је људи са талентом, још мање оних са више талената а најмање оних који успевају истовремено све њих да развијају. Да то није немогуће, доказује Лазар Бешевић, матурант Грађевинске школе из Краљева. Повод за разговор је недавно освојено прво место на републичком такмичењу грађевинских и геодетских школа из математике, али разлога за разговор има много више. Фолклор, буњеви, гитара, фотографија, сликарство, цртање, математика грађевина, све су то Лазареве љубави, али он увек има времена и за своје пријатеље који га воле због позитивне енергије. Због многих интересовања обавезе нису запостављене, Лазар је и у школи увек међу најбољима, а ових дана са нестрпљењем очекује одлазак на пријем код Престолонаследника Александра ИИ Карађорђевића где је позван као Вуковац.
Како постижеш све?
Понекад ни ја не знам како. У последње време сам због припрема за пријемни испит мало запоставио друге активности, али сада се све враћа на своје пошто сам због успеха на такмичењу ослобођен пријемног. Већина мојих хобија је везана за уметност, тако да то и није толико тешко спојити. Када одмарам од математике, свирам гитару, када одмарам од статике посветим се бубњевима и тако све у круг. Битан је сваки тренутак и зато је најважније добро испланирати сваки дан. У последње време се највише бавим фотографијом, а сада када имам доста слободног времена не испуштам апарат из руку.
Поред толиког броја талената сигурно је било тешко изабрати будуће занимање?
Одлучио сам се за грађевину јер је она управо најбољи спој математике и уметности. Од малена сам имао велику жељу да се тиме бавим, а сада сам све више сигуран да сам направио добар избор. Себе видим као дипломираног инжењера и посветићу се томе максимално. Волео бих да нађем добар посао у Србији, али ако у томе не успем, могу себе да замислим и у некој другој држави.
Да ли ћеш се и даље бавити уметношћу?
Колико год ми обавезе буду то дозвољавале. За ово лето сам већ испланирао неке свирке и надам се да ће бити све онако како замишљам. Сликарство и фотографија су увек активни, а и не одузимају ми превише времена па сам сигуран да ћу се тиме бавити и током студија.
Колико се разликују уметнички и практични поглед на свет?
Уметност није увек практична. Међутим, ако из практичног извучемо максимум, у смислу естетике, урадили смо праву ствар! Равнотежа лепог и практичног у грађевини представља оно чему пројектант увек тежи.
У чему највише уживаш?
Друштво ме увек подржава, а ја се трудим да их што више укључим у своје активности како бисмо што више времена проводили заједно. Највише уживам у времену проведеним са блиским људима. У кругу пријатеља се осећам најлепше. Време проведено уз гитару и друштво се не може заменити ничим другим. Са КУД-ом „Абрашевић“ сам пропутовао већи део Европе и то су били најлепши тренуци у мом животу.
Која је твоја порука младима?
Можда ћу звучати досадно али таленат је само предуслов успеха и завршава мали део посла. Рад је кљућни фактор. Тајна сваког успеха се крије у доброј организацији и редовном раду. Поручио бих младима да се што више посвете ономе што раде како би постигли што боље резултате. Паметно испланирајте своје слободно време и лако ћете постићи све.
Постоји ли нека веза између твојих бројних активности?
Неке конкретне везе нема, али самим уклапањем свих ових интересовања стварам везу између фотографије, сликарства и музике. Чест мотив мојих фотографија су музички инструменти. Математика ми је одувек била занимљива и ка њој сам увек показивао склоност, а она нас учи стрпљењу и концентрацији тако да прожима све моје дневне активности.
Какав је живот тинејџера који није просечан?
Не сматрам себе натпросечним. Трудим се и радим на себи и то је све. Свако је посебан и талентован за нешто и може да успе у животу ако има добру идеју и пожртвовано ради.
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
<�а хреф="хттп://ввв.исербиа.рс/филе/Одрицање_од_одговорности_вик.пдф" таргет="_бланк">Одрицање од одговорности