Tweet

Већина принцеза има предодређен животни пут. Оне сањају о удаји за принца и безбрижном животу у изобиљу. Ипак, не постиже се увек лако све оно што је замишљено. Наше жеље неретко се разликују од жеља и планова наших родитеља.

Autor: Катарина Станојевић

ФОТО: popsugar.com

Упркос тежњи да испоштује традицију и не укаља част своје породице, млада Кинескиња Мулан одлучује да уместо свог болесног оца прихвати позив за одлазак у борбу против непријатеља. Уз помоћ верних пријатеља, змаја, коња и цврчка, чини све што је у њеној моћи да се што боље преруши и не привуче пажњу осталих војника.

Да би задобила поверење младог генерала Шанга, морала је да се труди много више него остали. Недостатак физичке снаге, надокнађивала је својом мудрошћу. Захваљујући храбрости и сналажљивости, Мулан је неколико пута спасила кинеску војску од најезде Хуна.

У међувремену, откривено је да је Мулан женско, али јој није одузет живот, већ је заслужила дивљење кинеског цара и свих његових поданика. Иако се њен пут разликовао од живота осталих принцеза, судбина им је била иста. Тако је и Мулан пронашла свог принца – генерала Шанга.

Мулан је оличење борбености, неустрашивости и пожртвованости. Доказала је да и жене могу да буду успешне у професијама за које се дуго веровало да су намењене само мушкарцима.

Историја нас учи да су мушкарци ти који треба да обезбеде егзистенцију породице, док је дужност жена да брину о кући и деци. Многе династије су из својих родослова изоставиле жене и тиме потпуно обезвредиле њихову улогу.

И данас многи родитељи васпитавају децу уз постављање јасне границе између мушких и женских послова. Занемарује се чињеница да младе треба усмеравати ка ономе за шта имају таленат и што би волели да раде. И даље се са подозрењем посматрају девојке које се професионално баве фудбалом, а ништа мање негативних критика не добијају ни балетани.

<�имг срц="хттпс://с31.постимг.орг/6ам5т02ор/РВ_АП131_ВОМЕН_П_20141212154916.јпг" />
ФОТО: wsj.com

Последњих година све је више жена које се истичу у „мушким“ пословима, за које је поред храбрости и сналажљивости потребна и одговарајућа физичка спремност. Тако је сасвим уобичајено наићи на жене у улози телохранитеља, ватрогасаца, возача трамваја... Разлози за бављење овим пословима су разнолики – немогућност налажења посла у струци, остварење веће зараде, а неретко и жеља да се посвете баш овим занимањима. Без обзира на постигнуте резултате, жене су за исте послове и даље мање плаћене од својих мушких колега.

Остаје нам само да се надамо да ће у будућности свако од нас имати право да се посвети професији коју је сам изабрао, а да због тога неће бити осуђиван од стране друштвене заједнице.

Катарина је економиста у покушају, љубитељ књижевности, музике, природе и животиња.

***

Прочитајте и:

Dženi koja je podelila javnost
Princeza Tiana: Diznijeva priča o istrajnosti
Kako su se žene oblačile u Srbiji kroz vekove?

***

Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о свим оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима и допринесеш развоју наших амбиција, твоје идеје су нам добродошле! Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст са валидног мејла пошаљите на [email protected] ЦЦ [email protected], са назнаком "Пријава / о женама". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti


Tweet
Коментари

ВЕСТИ