У робној кући НАМА у Кнез Михајловој улици, одржана је по други пут манифестација „Мај месец матеметике (М3)“. Манифестација је трајала од 29. априла до 29. маја. Ову промоцију су финансирали и организовали Центар за промоцију науке и Математички институт САНУ. Покровитељ манифестације је Никола Хајдин, председник САНУ.
Медјународни покровитељ је француски математичар Седрик Вилани, последњи добитник Филдсове награде. Манифестацију су поџали сви универзитети из Србије, бројне школе, струковна друштва и невладине организације, домаћи и страни културни центри, на десетине медијских кућа, али имноги партнери и спонзори из привреде.
Математика се могла наћи и на улицама, трговима, тротоару и у још 20 градова широм Србије. Организоване су разне радионице, филмске пројекције, јавне трибине, предавања и изложбе за све генерације. Ова изложба је била занимљива и студентима Природно-математичког факултета у Београду. Имали су прилику да волонтирају, уживају у математици, упознају нове људе и сазнају нешто ново.
Осим Серика Виланија, специјалан гост је био Алесандро Вецози. Алесандро је професор на Универзитету у Фиренци и директор Музеа идеале Леонардо да Винчи. Живот је посветио изучавању рада Леонарда да Винчија и сматра се једним од највећих експерата за Да Винчијево дело.
Захваљујући сарадњи са Музеом идеале Леонардо да Винчи из Фиренце, српски дизајнер Недељко Аџић је конструисао око 40 Леонардових полиедара. Били су изложени дуж Кнез Михајлове улице и у Галерији Робне куће Београд. Поставку је подржао Италијански институт за културу.
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://имагес.курир-инфо.рс/слика-900x608/о-бозанској-пропорцији-фото-елементариумцпнрс-1368376445-309111.јпг" />
Интерактивни програм „Математика око нас“ је користио ствари из свакодневног живота како би приказао значај и примену математичког знања. Учесници су могли да посматрају колонију мрава, истраже колико је милион, надју најкраћи пут до трговца, гласају за најлепшу математичку формулу и још штошта друго.
Дело Седрика Виланија „Жива теорема“ је узбудљиво и необично штиво које читаоце уводи у свет математичког истраживања. Ова књига описује пут ка решењу Ландауовог пригушења и представља најживљи доказ Седриковог научног дела.
Математика је увек била баук за децу. Већина нас је током школовања мрзела и имала кеца из математике, али ова манифестација је разбила све предрасуде, пустила нас да уживамо у њој и заволимо је бар док се не вратимо у школске клупе.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на оффице@иСербиа.рс, са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE