Tweet

Koja je vaša prva asocijacija na reč "pravnik"? Odelo? Akt tašna? Dugačak jezik? Prefriganost? Hmm, svi smo umorni od stereotipa. Ovo je priča jednog netipičnog pravnika koji je uspeo nešto što verovatno nikom pre njega nije pošlo za rukom – da spoji humanitarni rad i pravo!Taj dasa je Marko Krstajić, student Pravnog fakulteta u Beogradu i predsednik sekcije Mladi Pro Bono. Ova sekcija se bavi pružanjem besplatne pravne pomoći u okviru istoimene organizacije, koja 22. marta ove godine slavi 3 godine postojanja.

Sa Markom razgovaramo o aktivizmu mladih u oblasti prava i pomoći koju on i saradnici pružaju putem internet portala.

Nevladina organizacija Pro Bono se bavi pružanjem besplatne pravne pomoći putem interneta. To znači da je dovoljno otići na vaš sajt i postaviti pitanje vezano za bilo koji pravni problem?

Tako je. Svi zainteresovani građani mogu, popunjavanjem jednostavnog formulara koji se nalazi na našem sajtu, zatražiti informacije o nekom pravnom pitanju ili pravno tumačenje određene situacije u kojoj se trenutno nalaze.

Mogućnost dobijanja besplatnih pravnih saveta na lak i brz način sigurno privlači veliki broj ljudi. Da li stižete da izađete u susret svim građanima?

U proseku po danu dobijamo oko 50 pitanja što predstavlja veliki posao s obzirom da u ovom trenutku sekciju Mladi Pro Bono čini grupa od samo 12 ljudi. Istina je da nismo u mogućnosti da odgovorimo na sva pitanja koja dobijemo. Iz tog razloga smo primorani da vršimo njihovu selekciju. Trudimo se da najpre odgovorimo na ona koja nam se čine najhitnijim i na ona koja imaju opšti značaj tako da mogu da posluže i drugim posetiocima. Svi odgovori se objavljuju na našem sajtu i baš iz tog razloga mi očekujemo od naših korisnika da provere da li je na neko slično pitanje već odgovoreno.

Postoji li još neki način na koji građanima pružate pravnu pomoć?

Na našem sajtu se nalazi veliki broj članaka koji se bave različitim pravnim problemima. Takođe, očekujemo da uskoro bude dostupna i internet publikacija „100 pitanja – 100 odgovora“ koju smo izradili u saradnji sa Paragraf Lex-om, pravnim klinikama, Pravosudnom akademijom i velikim brojem nezavisnih, stručnih autora. Ta publikacija se sastoji od 100 najznačajnih i najučestalijih pitanja iz oblasti prava kao i odgovora na njih. Dakle, iako često nismo u mogućnosti da pružimo neposrednu pomoć svima kojima je potrebna, sugrađani i pored toga imaju na raspolaganju na našem sajtu nekoliko dodatnih načina pomoću kojih mogu naći relevantne informacije.

Pored advokata i diplomiranih pravnika, saradnike portala u okviru sekcije Mladi Pro Bono čine i studenti Pravnog fakulteta. Smatraš li da su studenti dovoljno kompetentni za pružanje ovakve vrste pomoći?

Dosadašnja praksa je pokazala da su apsolutno komeptentni a tome svedoči više od 1500 objavljenih odgovora. Ukoliko neko od nas ima problema sa odgovaranjem na neko pitanje onda uslede konsultacije sa kolegama unutar sekcije. Na taj način se uvek dođe do tačnog odgovora a diskusija o pravnim pitanjima sama po sebi bude poučna i često veoma zanimljiva.

Može se reći da je Pro Bono organizacija koja omogućava studentima prava da se "bave pravom" i pre nego što završe fakultet. Postoji li dovoljno organizacija koje omogućavaju studentima da spoje stečeno znanje iz oblasti prava sa društveno korisnim pitanjima?

Postojanje ovakvih oraganizacija je od velike važnosti za studente prava. Upravo to „bavljenje pravom“ predstavlja najpraktičniji način pripreme studenata prava za buduće profesionalno angažovanje. Na studijama prava u inostranstvu, studentska praksa, bilo da se ona obavlja u advokatskim kancelarijama ili na pravnim klinikama, nastavna je obaveza i uslov za sticanje diplome. Tu obavezu za studente IV godine je od ovog semestra uveo i Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu. Koliko je meni poznato, osim Pravne klinike koja postoji na nekoliko fakuleta, Pro Bono je jedina organizacija koja studentima omogućava da u ovom obimu i na ovakav način usavrše svoja znanja i primene ih na način od kojih će društvo u celini imati koristi.

Da li ćete raspisivati još neke konkurse za prijem novih saradnika?

S obzirom na stalni porast interesovanja za naše usluge, Pro Bono je u stalnoj potrazi za ozbiljnim saradnicima. Svi motivisani, stručni pravnici kao i studenti prava koji imaju dobru volju da pomognu, dobrodošli su u naš tim. Naravno, s vremena na vreme, mi uputimo i zvaničan poziv studentima prava da nam se priključe. Očekujem da ćemo u toku letnjeg semestra raspisati još jedan takav konkurs.

Zahvaljujući tvom angažovanju ogranak Pro Bono postoji i u Republici Srpskoj. Nameravate li da pokrenete saradnju i sa ostalim Republikama u susedstvu?

Pro Bono Republika Srpska je počeo sa radom krajem prošle godine. To je bio odgovor na sve veći broj pitanja koja su pristizala iz Bosne i Hercegovine. Stupili smo u kontakt sa kolegama sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Banja Luci i oni su pokazali veliku zainteresovanost za ovakav način rada. Moram da napomenem to da, za razliku od Pro Bona u Beogradu, naš tim u Banja Luci čine isključivo studenti i do sada su pokazali neverovatan nivo motivacije i posvećenosti. Postoji ideja da se osnuje još nekoliko ogranaka Pro Bona u regionu i za sada su obavljene izvesne konsultacije sa kolegama iz Crne Gore ali, nažalost, još uvek ništa nije dogovoreno.

Premda se pravo obično ne doživljava kao pomagačka profesija, vaš rad je pre svega humanitarnog tipa. Da li osećaš da je vaša misija ispunjena?

Istina je da prosečan građanin i nema baš najsjajnije mišljenje o pravu i pravnicima. Smatram da to nije sasvim opravdano. Pravo u svojoj biti i jeste pomagačka profesija, a delatnost Pro Bona i sekcije koju vodim je jedan od načina da se to i dokaže. Što se tiče naše "misije", ona se ispunjava svakog narednog meseca objavljivanjem novih odgovora na našem sajtu. Svaki novi rešen problem predstavlja jednu malu pobedu na putu ka ostvarenju našeg cilja.


Sajt NVO Pro Bono možete posetiti OVDE


***

POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari