Autor: Suzana Marjanović
Danas je oko 90% privatnih fakulteta iz oblasti ekonomije, prava, menadžmenta i biznisa, a u Srbiji takvih privatnih ima oko 50. Na državnim fakultetima takvih smerova ima na Ekonomskom fakultetu i na Fakultetu organizacionih nauka.
Velika tražnja za raznim vrstama menadžera potiče najpre od privatnog sektora, od privrede i korporacija. Shodno tome, zainteresovanost za studije menadžmenta je veća, što objašnjava i veliku ponudu na strani usluga privatnog visokog školstva. Šta rade posle svi ti diplomirani menadžeri ? Bore se sa velikom konkurencijom na tržištu rada.
Osobine koje poseduju svi menadžeri, generalno, su:
- ambicioznost;
- prihvatanje odgovornosti i rizika;
- sklonost ka promenama;
- materijalna orijentacija;
- unutrašnji lokus vlasti;
- sklonost ka razvijanju vlastitih planova;
- težnja za vođstvom.
Ključne liderske osobine koje menadžeri treba da poseduju su:
- usredsređenost na posao;
- demonstriranje i promovisanje koorporativnih vrednosti;
- motivisanje i inspirisanje drugih;
- efikasno reagovanje na promene;
- preuzimanje odgovornosti za rezultate;
- efikasan i prikladan komunikacijski stil.
Najvažnije osobine koje bi trebalo da ima osoba koja je kandidat za visoko pozicioniranu menadžersku ulogu su interpersonalnost i komunikacijske veštine, koje joj omogućavaju da poslovnu viziju i strategiju inkorporiše u ostale zaposlene. Pri tome je bitno uskladiti svoj menadžerski stil sa specifičnim stilom svake kompanije.
Postoje razne vrste menadžera i stalno se javljaju iznova nove: brend menadžer, marketing, projektni menadžer, portfolio itd. Vi, najverovatnije, imate predstavu kakva su to sve vrsta menadžera, ali najmanje znate o portfolio menadžeru. To je vrsta onih menaždera koji su visoko pozicionirani, plaćeni, nema ih previše, ali se do tog zvanja stiže teže jer licenca podrazumeva, pored obuke ispita, i određeno radno iskustvo u toj materiji.
Portfolio menadžer se bavi upravljanjem hartijama od vrednosti u ime i za račun drugog i nijedna banka, brokerska kuća ili osiguravajuće društvo ne može bez njega osnovati svoje društvo za upravljanje fodnovima. U 2006. godini ih je bilo nekoliko, a pre tri godine su prešli cifru od 100. Bez obzira na tu cifru, njih i dalje ima malo.
Iako je portfolio menadžer dobro pozicioniran na tržištu rada, za to zanimanje treba da se opredelite samo ako se u njemu pronalazite, imate potencijala i želite da se bavite tim poslom. Samo to će vam omogućiti istrajnost u borbi sa konkurencijom i strpljenje da sačekate svoju pravu šansu.
Suzana je ljubitelj raznolike umetnosti, od unutrašnje lepote čoveka, preko spoljašnje lepote prirode, do kreativnog stvaralaštva.
***
Ovaj tekst je nastao našom željom da mladi, koji imaju šta da kažu i doprinesu informisanosti i edukaciji naše omladine, prenesu svoje ideje i saznanja. Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima i doprineseš razvoju naših ambicija, tvoje ideje su nam dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE