Tweet
Naša zemlja je usvojila Nacionalni akcioni plan zaštite starih, Nacionalnu strategiju razvoja socijalne zaštite, zatim strategiju za smanjenje siromaštva i tako redom, ostaje jedino pitanje koliko je to poboljšalo položaj naših najstarijih sugrađana u praksi.

Autor: Zvezdana Radosavljević

Po svim pokazateljima Srbija stari, danas u našoj zemlji živi oko 1,2 miliona starijih građana od 65 godine. Po istraživanjima oko 300000 najstarijih Srba svakodnevno zavisi od tuđe nege i pomoći pri zadovoljenju osnovnih životnih potreba.

U najugroženijem položaju su stara seoska domaćinstva koja žive bez stalnih primanja ili sa minimalnom penzijom od 10000 dinara. Mirna starost prilično košta i u državnim domovima, gde je za smeštaj potrebno naći „preporuke“, a u novootvorenim privatnim domovima usluga smeštaja kreće se od 300 evra pa naviše mesečno.

Poslednja nada najstarijih stanovnika opštine Merošina probuđena pokretanjem projekta „Briga o starima“ koji je sprovodila Opština Merošina u saradnji sa Centrom za socijalni rad u periodu od 2010-2012 godine nestala je jer Ministarstvo za rad i socijalnu politiku nije odobrilo sredstva za nastavak projekta u 2013.godini. Ukidanjem projekta najstariji stanovnici Merošine ostali su bez neophodne psihosocijalne podrške a 25 gerontodomaćica bez posla.

Po rečima direktora Centra za Socijalni rad Merošina, gospodina Dragana Veljkovića, na početku realizacije projekta 2010 godine bilo je 100 korisnika starih i bolesnih lica kojima je pomoć bila neophodna, vremenom je broj korisnika usluga projekta Briga o starima rastao, da bi maja 2013. godine, kada je projekat ukinut, 268 korisnika ostalo bez neophodne pomoći.

U okviru ovog projekta „Briga o starima“ realizovane su različite aktivnosti sa ciljem poboljšanja zdravstvenog i psihosocijalnog stanja starih lica od kojih su neka i fizički ili mentalno hendikepirana a svi su trajno bolesni i napušteni od svojih najbližih srodnika.

Tokom trajanja projekta stručno osoblje (lekari i medicinsko osoblje Doma zdravlja Merošina i gerontodomaćice) angažovano po projektu obilazilo je stare i bolesne stanovnike u njihovim domovima i pružalo im neophodnu pomoć.

Organizovane kućne posete starim i bolesnim sugrađanima su obuhvatale kompletnu uslugu: lekarski pregled, kontrolu uzimanja lekova, merenje krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, negu polupokretnih i nepokretnih bolesnika, davanje injekcija, previjanje i rehabilitaciju u kućnim uslovima.

U opisu posla gerontodomaćica bilo je da sređuju dom starih lica, da im skuvaju ručak, nabave neophodne lekove, odu do prodavnice po namirnice, plate račune kada je to potrebno.

Najvažnija uloga gerontodomaćica u životima starijih sugrađana je to što su, po rečima deka Radeta iz sela Aleksandrova, doskorašnjeg korisnika usluga gerontodomaćica, „lek za samoću“ i „melem na živu ranu“.

Ovaj čovek godinama boluje od dijabetesa, kao posledica bolesti ostao je potpuno slep i nije u stanju da samostalno funkcioniše. Njegov sin jedinac je zbog finansijske situacije na radu u Rusiji. Dok ga je posećivala gerontodomaćica Zoka, po njegovim rečima, uvek je imao čist dom, topao ručak i pre svega toplu reč utehe. Danas je njegovo dvorište pusto, danima niko ne navraća, jer komšije zauzete svojim obavezama nemaju puno vremena da se posvete ni svojim roditeljima, a komšije se retko ko seti.

Svaki od ovih baka i deka ima svoju tužnu priču, sve njih muči ista muka, mnogo više od narušenog zdravlja i loših materijalnih prilika boli osećaj da su sami, suvišni, nepotrebni, teret porodici i društvenoj zajednici.

Kako saznajemo u Centru za socijalni rad Merošina pri identifikovanju korisnika koji će imati pravo na usluge gerontodomaćica uzimani su u obzir samo oni korisnici koji nemaju bliske rođake i kojima je pomoć gerontodomaćica neophodna.

Po rečima predstavnika lokalne samouprave oni čine sve što je u njihovoj moći da ovaj projekat ponovo zaživi ali sredstava u opštinskom budžetu za ovu namenu nema.

Ukoliko niko iz nadležnog ministarstva ne bude imao sluha za potrebe ovih starih i nemoćnih ljudi i ne budu obezbeđena sredstva od strane donatora posete gerontodomaćica ostaće samo lepa uspomena u sećanju ovih ljudi, a oni će ostati prepušteni sami sebi i svojoj tužnoj sudbini.

***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostimaa OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari