Tweet

Наша земља је усвојила Национални акциони план заштите старих, Националну стратегију развоја социјалне заштите, затим стратегију за смањење сиромаштва и тако редом, остаје једино питање колико је то побољшало положај наших најстаријих суграђана у пракси.

Autor: Звездана Радосављевић

По свим показатељима Србија стари, данас у нашој земљи живи око 1,2 милиона старијих грађана од 65 године. По истраживањима око 300000 најстаријих Срба свакодневно зависи од туђе неге и помоћи при задовољењу основних животних потреба.

У најугроженијем положају су стара сеоска домаћинства која живе без сталних примања или са минималном пензијом од 10000 динара. Мирна старост прилично кошта и у државним домовима, где је за смештај потребно наћи „препоруке“, а у новоотвореним приватним домовима услуга смештаја креће се од 300 евра па навише месечно.

Последња нада најстаријих становника општине Мерошина пробуђена покретањем пројекта „Брига о старима“ који је спроводила Општина Мерошина у сарадњи са Центром за социјални рад у периоду од 2010-2012 године нестала је јер Министарство за рад и социјалну политику није одобрило средства за наставак пројекта у 2013.години. Укидањем пројекта најстарији становници Мерошине остали су без неопходне психосоцијалне подршке а 25 геронтодомаћица без посла.

По речима директора Центра за Социјални рад Мерошина, господина Драгана Вељковића, на почетку реализације пројекта 2010 године било је 100 корисника старих и болесних лица којима је помоћ била неопходна, временом је број корисника услуга пројекта Брига о старима растао, да би маја 2013. године, када је пројекат укинут, 268 корисника остало без неопходне помоћи.

У оквиру овог пројекта „Брига о старима“ реализоване су различите активности са циљем побољшања здравственог и психосоцијалног стања старих лица од којих су нека и физички или ментално хендикепирана а сви су трајно болесни и напуштени од својих најближих сродника.

Током трајања пројекта стручно особље (лекари и медицинско особље Дома здравља Мерошина и геронтодомаћице) ангажовано по пројекту обилазило је старе и болесне становнике у њиховим домовима и пружало им неопходну помоћ.

Организоване кућне посете старим и болесним суграђанима су обухватале комплетну услугу: лекарски преглед, контролу узимања лекова, мерење крвног притиска и нивоа шећера у крви, негу полупокретних и непокретних болесника, давање ињекција, превијање и рехабилитацију у кућним условима.

У опису посла геронтодомаћица било је да сређују дом старих лица, да им скувају ручак, набаве неопходне лекове, оду до продавнице по намирнице, плате рачуне када је то потребно.

Најважнија улога геронтодомаћица у животима старијих суграђана је то што су, по речима дека Радета из села Александрова, доскорашњег корисника услуга геронтодомаћица, „лек за самоћу“ и „мелем на живу рану“.

Овај човек годинама болује од дијабетеса, као последица болести остао је потпуно слеп и није у стању да самостално функционише. Његов син јединац је због финансијске ситуације на раду у Русији. Док га је посећивала геронтодомаћица Зока, по његовим речима, увек је имао чист дом, топао ручак и пре свега топлу реч утехе. Данас је његово двориште пусто, данима нико не навраћа, јер комшије заузете својим обавезама немају пуно времена да се посвете ни својим родитељима, а комшије се ретко ко сети.

Сваки од ових бака и дека има своју тужну причу, све њих мучи иста мука, много више од нарушеног здравља и лоших материјалних прилика боли осећај да су сами, сувишни, непотребни, терет породици и друштвеној заједници.

Како сазнајемо у Центру за социјални рад Мерошина при идентификовању корисника који ће имати право на услуге геронтодомаћица узимани су у обзир само они корисници који немају блиске рођаке и којима је помоћ геронтодомаћица неопходна.

По речима представника локалне самоуправе они чине све што је у њиховој моћи да овај пројекат поново заживи али средстава у општинском буџету за ову намену нема.

Уколико нико из надлежног министарства не буде имао слуха за потребе ових старих и немоћних људи и не буду обезбеђена средства од стране донатора посете геронтодомаћица остаће само лепа успомена у сећању ових људи, а они ће остати препуштени сами себи и својој тужној судбини.

***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ