Tweet

Autor: Алекса Јовановић

Миленко Пилић је студент економије који је одлучио да пронађе одговор на питање зашто су студенти после година образовања потпуно неспремни за почетак професионалне каријере. У својој потрази за одговором, схватио је да постоје могућности за студенте које су доступне потпуно бесплатно, а омогућавају интернационално искуство и стицање практичних знања на сасвим нови начин, што је својим примером и доказао. Наиме, од тада је пропутовао више од 18 земаља, на три континента, разговарао са стотинама младих људи из више од 130 земаља и тренутно је један од 60 српских студената који живе и професионално се усавршавају у грчком граду Солуну.

Схвативши вредност овог искуства, желео је да исто омогући и другим студентима широм света, а конкретан корак био је покретање бизнис идеје - ХеyСуццесс.цом. Читав концепт је базиран на жељи да се побољша модел студирања у целом свету и да се студенти подстакну да искористе многобројне прилике за путовања и усавршавање које им се пружају. Као највећи проблем препознао је непостојање јединствене, комплетне базе информација о овим могућностима. Тако је као глобална иницијатива у септембру покренут ХеyСуццесс.

Опиши нам процес настанка идеје Хеyсуццесс.цом?

Након питања које ми је пало на памет прије око двије године Зашто се милиони младих талената губи годишње кроз процес формалног образовања, путовао сам светом и кроз дискусију са преко 300 младих људи из око 130 земаља сам дошао до узрока.

Јасан одговор већине њих је да формално Универзитетско образовање апсолутно некомпатибилно за свим развојем технологије, тршишта и науке које имамо у протеклих 15-20 година. Сматрам да би образовање које имамо, морало да се унаприједи и користи упоредо са свим фантастичним иновацијама које имамо данас. Преломни момемат био је када сам открио да постоје на десетине хиљада прилика за путовања, ван-факултетско образовање, стипендије, креативна такмичења широм свијета... Од краја друге године студија кренуо сам да шаљем апликације на било који програм наиђем, и оставио сам организаторима да одаберу гдје ћу да идем.

Испоставило се да је лако иако нисам био члан ниједне организације, странке ... нити потичем из богате породице. Врата многим бесплатних конференција, стипендија, пракси, студентских путовања су се отворила и ја сам се убрзо нашао на Тајвану, Њемачкој, Емиратима, Белгији, САД, Грчкој, Русији, Италији...

На свим тим путовањима сам увидио колико су данашњи млади људи посебни и колику би њихова урођена велика креативна енергија, могла да буде невјероватна снага. Са друге старане, због типизованог начина образовања (предвање – бубање књига – испит – предавње...) и истог пута које слиједе више од 95% студената, већина су изгубили сваку наду и поуздање у њихове фантастичне урођене способности и идеје.

То је била моја најјача мотивација да покренем сајт који ће скупити све стипендије, студентксе конференције и љетње школе, праксе и креативна такмичења на једном мјесту, од локалног до глобалног нивоа, бесплатно и лако доступно.
И то је само почетак.

Какво је искуство било реализација Хеyсуццесс.цом?

Заједно са братом Игором, око годину дана смо радили свакодневно на развоју идеје. Фантастично искуство, рада и упорности у тиму од двоје људи је сада крунисано са преко 180 људи из 90 земаља који желе да се прикључе ХеyСуццесс Тиму.

Најмотивисанији од њих су постали дио једног од ХеyСуццесс Тимова. Наша визија је да у једној компанији окупимо најквалитетније и најпозитивније младе људе из цијелог свијета под једним кровом. У међувремену, ХеyСуццесс идеа је побједила на такимичењу за најбољу бизнис идеју на Универзитету у Солуну.

Наши наредни изазови су промовисање странице и проналазак инвестиције за изградњу ХеyСуццесс Еxпериенце-а, која ће бити прави интернет торнадо. Осим стипендија, студентских конференција, пракси и такмичења (од којих је бар пола њих у потпуности бесплатна), ХеyСуццесс нуди сасвим нови приступ студирању (види ХеyСуццесс Цоацхинг), помјерајући тежиште од бескорисних и депресивних колективних дискусија (о кризи, економскх графиконима, поларним медвједима, глобалном загријавању...) до личног нивоа гдје је управо суштина сваког индивидуланог и опште друштвеног успјеха. Управо због занемаривања појединачних телената и фокусирању на бескрајне бескорисне дискусије, налазимо се у позицији у којој стотине милиона младих људи не виде наду да своје идеје и таленете могу да реализују, и надајући се да ће неко други одлучити нешто позитивно о њиховој будућности.

Како се сналазиш са обавезама сада када је све већ “узело маха” и како си задовољан повратном информацијом као и посећеношћу сајта и фацебоок странице?

Све иде одлично захваљујући нашим тимовима који заједно са нама и тим лидерима обављају већину текућих обавеза и дају нове идеје. Иако је било доста скептичних мишљења око тога како ће заједно функционисати људи из апсолутно различитих земаља који се никада нису уживо срели, Интернет комуникације су ријешиле то питање на одличан начин.

Многи велики сајтови и портали су у фази свог настајања имали малу видљивост и били специјализовани за одређену циљну групу а онда прерасли у велики медији. Каква је твоја визија Хеyсуццесс.цом-а? У ком смеру ће се сајт развијати и да ли ће се мењати?

Апсолутно! Ова прва фаза развоја ХеyСуццесс-а има за циљ да скупи све студентске програме на једном мјесту, лако и бесплатно доступне за све студенте свијета.
Али како око аплицирања за праксе, конференције или стипендије и генерално око студија, постоје десетине других питања која се отварају, планирамо да развијемо ХеyСуццесс Еxпериенце друштвену и професионалну мрежу, која ће отворити неслућене могућности за све студенте свијета.

Планирамо да ХеyСуццесс Еxпериенце окупи и компаније, Универзитете и друге организације, који ће сви заједно комуницирати преко висиоко иновативних сервиса и функција.

Након што си пропутовао кроз 3 континента и много земаља, можеш ли једну да издвојиш као омиљену и због чега?

Сједињене Америчке Државе, јер обожавам осећај ширине и слободе сваки пут када слетим тамо. Такође, Грчка би била фантастична за живот да је економски систем другачији. Земља са одличном атмосфером, 1000 острва и најбољом храном и музиком на свијету. Тајван је најпозитивније утицао на мене и на промјену мишљења око некх важних животних питања.

Шта те више фасцинира када си на путу, клима, архитектура и природа с једне, или атмосфера, дух и стил зивота с друге стране?

Сматрам да је знатно битнији садржај ствари а не форма. Људи, стил живота и надасве атмосефера је оно што чини сваку земљу посебном, мање или више привлачном. Постоје земље које имају фантастичну архитектуру, али из којих сам једва чекао кад ћу се чекирати на аеродрому и отићи из њих.

Када си отишао у Грчку на које си потешкоће, осим непознавања језика, наилазио и како си их савладавао?

И није било толико тешко. Мислим да се уз солидну организацију, позитиван и оптимистичан приступ стварима могу постићи зачуђујуће ствари. Важно је и бити свестан да су људи спремни да помогну, довољно ја само да затражите помоћ. Многим пријатељима је било чудно што студирам на другом језику, посебно јер тај језик има друго писмо, али наводио сам им и примјере другара који студирају на кинеском.

Мислим да не постоји ствар коју млад човјек не може да научи уколико је довољно упоран и самопоуздан.

Како је могуће путовати бесплатно? Дај нам неки пример.

Одговор на ово питање је једноставан. Више од 60% програма су у потпуности донирани (плаћени су смјештај, храна и авионска карта) и све што студент треба да уради је да се потруди да његов профил и конкретна апликација буду јединствени и квалитетни. Остало је на организаторима.

Друга половина програма не поркивају трошкове авионске карте, за шта се увијек могу наћи ресурси на разне начине. На примјер, ја сам карту до Уједињених Арапских Емирата добио од њихове Амбасада у Италији, за пут на конференцију у њихову земљу.

Начин увијек постоји, посебно данас! Најбитније је само искорачити из свијета просјечности и страха.

Које су твоје замерке на образовни систем код нас у земљи?

Не бих рекао да само образовни систем у Србији има проблем! Након мог глобалног истраживања, увидио сам да је суштина проблема у методологији и предавању нечега што у већини случајева нема везе са стварним тржиштем, бизнисом и потребама људи, а посебно у пољу друштвених наука.

Пошто живимо у периоду људске историје, у којем смо у задњих двадесет година оживјели запањујуће развоје технологије, просто је сувишно учење и меморисање знања која су била корисна у времену када се све ово што имамо данас није ни назирало.

Дубоко вјерујем да је ово најбоља млада генерација која је икад живјела на Земљи са неограниченим могућностима. Међутим кроз процес формалног образовања (меморисање сувопарних и превазиђених уџбеничких књига) и хроничном занемаривању појединачних талената и идеја кроз песимистичне дискусије о кризи и глобалном загријавању, генерације младих људи губе сваку вјеру у себе, своје таленте и свијет око себе.

Образовање које је засновано на принципу кажњавања грешака, стављања свих младих људи у исти кош, непримјењености такозване науке на стварне потребе и проблеме.....показују нам да глобално образовање треба дубоке реформе. Сигуран сам да ће се и оне десити, зарад милиона и милиона фантастичних и креативних младих људи широм планете.

Колико је ХеyСуццесс.цом предузетнички подухват, а колико зеља да се другима помогне?

Ако погледамо неке од највећих и најуспјешнијих брендова данас, сви они су се родили преко визије да се ријеши неки реалан проблем. Као логична посљедица ријешавања проблема, долази и награда за креатора и његов тим, што је сасвим нормално и природно. Тако глеамо и на ХеyСуццесс.

Какву каријеру прижељкујеш у будућности (и које кораке предузимаш како би се жеља и остварила)?

Прије свега за неколико година видим ХеyСуццесс као платформу која је еволуирала универзитетско образовање тако да нуди неограничене могућности за сваког младог човјека који одлучи да своју будућност држи под својом контролом. Такође, сматрам да ће ХеyСуццесс Еxпериенце платформа олакшати посао проналажења талената многим компанијама, и другим који ће нудити своје услуге преко платформе.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE

Tweet
Коментари

ВЕСТИ