Према подацима Републичког завода за статистику, у оквиру Анкете о радној снази, на тржишту рада налази се 235.000 младих . Иако је сваки трећи незапослени у Србији млађи од тридесет година, не постоји конкретан и ефикасан програм надлежних институција за решење овог проблема.
Иако у Националној служби за запошљавање кажу да стимулишу све незапослене, а међу њима и младе, мере које се предузимају не показују се нарочито ефикаснима. Како се на бироу за запошљавање налази 215 од 235 хиљада младих без посла , јасно је да велика већина младих људи нема храбрости да покрене сопствени бизнис, јер то сматра скупим и ризичним.
Млади очито не мисле да су субвенције државе довољан подстицај за покретање сопственог бизниса. НСЗ омогућава 160.000 динара једнократне и условно бесповратне помоћи за покретање бизниса и, како кажу из овог тела, захваљујући тој помоћи у прошлој години је посао нашло 3.725 особа, од чега 25 до 35 одсто чине особе млађе од 29 година. Из НСЗ поручују да особе млађе од 30 година имају предност при додељивању помоћи као угрожена категорија, а истичу и могућност да се више незапослених особа удружи и заједнички конкурише за субвенију.
Они који постану корисници субвенције дужни су да раде најмање годину дана и у том периоду плаћају порезе и доприносе а НСЗ-у редовно о томе достављају потврде. У случају да не испуне обавезе прописане уговором, корисници су дужни да врате пун износ од 160.000 динара.
Национална служба за запошљавање пружа и други вид подршке осим финансијског. У оквиру програма „Пут до успешног предузетника“ организоване су различите информативно саветодавне услуге, мониторинг и специјалистички семинари. Ове обуке, које воде тимови ментора за развој предузетништва распоређени по свим филијалама НСЗ-а, обавезне су за све кандидате будући да је њихов циљ да будући самостални бизнисмени провере оправданост и исплативост своје идеје као и да савладају неопходна знања о вођењу сопственог бизниса.
Извор: Политика