Tweet
“Ako vam se ne sviđa kako trenutno stoje stvari, promenite ih. Vi niste drvo''. Džim Ron

Autor: Milica Savić

„Vrednosti su ključna stvar. Izgubili smo kontakt sa njima i vreme je da im se vratimo“, rekla je Tanja Miščević, šefica Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj Uniji u ponedeljak u Beogradu na Info danu „Mladi i evropske integracije“.

Ona smatra da se kod mladih treba fokusirati na razumevanje Evropske Unije (EU), na ono što Pregovarački tim radi (pregovori, posledice, kako se priključiti...) i na njih same u pregovorima, tačnije na odgovor na pitanje: Gde je njihovo mesto? Tanja Miščević je stavila akcenat na odnos preduzetništva i mladih, na mala i srednja preduzeća i na zanatstvo koje je, prema njenima rečima, izuzetno važno, a zapotstavljeno.

Mladi, integracije i rešenja

Međusobno priznavanje kvalifikacija je, trenutno, san za svakog svršenog studenta. Ono se odnosi na to da diploma važi u svakoj državi članici. Prema rečima šefice Pregovaračkog tima, radi se i na tome, ali delanje bi bilo efikasnije ukoliko bi se težilo ka usklađivanju obrazovanja i regulisale licence: „Vaš aktivizam je užasno važan kako bismo razumeli ono o čemu pregovaramo“, izjavila je ona na Info danu.

Na pitanje kako lokalne zajednice mogu da doprinesu integraciji, Tanja Miščević je rekla kako tim često razmišlja o tome i kako je, možda, najbolje rešenje da Kancelarija za evropske integracije obuči trenera koji bi radio na lokalnom nivou. Ona, međutim, ističe da postoji problem: „Postoje mehanizmi koji teraju da opštine sprovode propise, ali nema onih koji će ih naterati na odgovornost“.

Šefica pregovaračkog tima apeluje na istraživačko novinarstvo koje će se više angažovati u tome šta se radi, zašto se radi i ako se ne radi, zbog čega je to tako. Prema njenim rečima, ono neće biti samo most do auditorijuma, već će objasniti način rada, uzrok i posledicu.

Sport i integracije

Pored Tanje Miščević, mladima su se obratili i Nenad Borovčanin, član Saveta Koordinacionog tela Vlade Srbije za proces pristupanja Srbije EU i Oskar Benedikt, zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji.

Nenad Borovčanin je iskazao sumnju u to da mladi ljudi znaju šta su to evropske integracije, što je, kako je rekao, veoma važno. Spomenuo je i sport koji je jedna od novina na koji se tim fokusira: „Prvi put se uvodi program sporta koji će podsticati pozitivne društvene vrednosti, kao što je, na primer, fer plej“, izjavio je Borovčanin.

U delu koji se odnosio na predstojaće obaveze u omladinskom polju, govorila je Aleksandra Knežević, rukovodilac grupe za obrazovanje, trening, omladinu i sport. U svom izlaganju, vratila se na deo o sportu i upozorila da nije sve ulaganje u sportsku infrastrukturu, na koju se, prema njenim rečima, odmah pomisli kada se spomene sport: „Svima vama je, pretpostavljam, poznat događaj od pre nekoliko dana koji je u vezi sa navijačem. Protiv takvih stvari želimo da radimo. Postoji, dakle, i onaj deo koji se odnosi na predrasude, stereotipe, govor mržnje, doping“, rekla je ona.

Kneževićeva se dotakla i pitanja o dualnim karijerama, tačnije o programu dokvalifikacije koji bi svršenim sportistima pomogao da ostanu i dalje društveno korisni. Dakle, kada sportisti prođe karijera, on bi sa dokvalifikacijom mogao da radi kao sportski predavač, na primer.

Oskar Benedikt je govorio o veoma bitnim stvarima za studente i za one koji traže posao - o nepostojanju kontrole pasoša: „Otići, raditi, studirati, vratiti se, a biti i politički aktivan, na šta apelujem“, rekao je on.

Poslednja aktivnost svodila se na rad u manjim grupama, a cilj je bio da mladi objedine teme koje su najviše problematične i o kojima se treba raspravljati u budućnosti. Zaključak je da je dostupnost bitnih informacija za studente, za one koji su završili studije i za aktiviste na lokalnom nivou nedovoljno vidljiva i nedovoljno ispromovisana.

Drgi problem koji su mladi na Info danu primetili odnosio se na nedostatak volje, akcije i kreativnosti kod mladih: „Budimo realni. Društvene mreže su tu. Ko želi nešto da zna i da nađe, neće mu biti otežano. Bar danas ne“, istakli su mladi iz publike.


Milica je devojčurak, a voli da peva, piše, čita i ne zaboravlja da se smeje.

***

Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI