Tweet

Стандардним претраживачима може се претражити само 0,03 одство целе интернет мреже… шта се крије у остатку?

Приредила: Драгана Миловановић

ФОТО: Spectrum.ieee

Велика већина људи се окреће Гуглу, Јахуу или другом конвенционалном претраживачу када су им потребне информације, мада је њима већи део мреже недоступан, наводи НИН. Поред онога што нам је свима надохват руке, постоји тзв. "дубока мрежа" која крије мрачне, често нелегалне и неетичке појаве попут терористичких мрежа и ланаца проституције, тржишта убица, дечије порнографије, Амазон наркотике, анонимне форуме, финансије, фајл хостинге… За приступ овим садржајима потребна је посебна технологија попут onion рутера, који преусмерава комуникацију и сакрива ај-пи адресу рачунара, прикрива локацију и активности корисника.

Упркос томе, "дубока мрежа" је, према истраживању Беркли Универзитета из 2001. године, највећа растућа категорија нових информација на интернету. Она садржи 7.500 терабајта података и 550 милијарди појединачних докумената, за разлику од површинског веба који има 19 терабајта и једну милијарду података.

"Тамо имате све. Можете да унајмите плаћене убице, убијете некога, купите дрогу. Можете да купите људе. Све оно за шта говоримо да не би смело да постоји у цивилизованом друштву, налази се тамо”, каже Сам Лајлс, професор Пурђу универзитета у Индијани, САД.

Међутим, ако се може издвојити позитивна страна овог злог наличја мреже коју све више користимо, то је слобода говора. Управо је анонимност бег од превише честе праксе прислушкивања и напада на приватност. Која је цена тог луксуза и колико људи то себи може да приушти, остаје нам да видимо.

ИЗВОР: NIN

Tweet
Коментари

ВЕСТИ