Tweet
Kažu da je muzika jedini univerzalni jezik u svetu i mada ne zna svak' da čita note, nije ni važno. Kad se melodija razlije, počinje magija i svi se nađemo na istoj talasnoj dužini.

Autor: Sara Savčić

FOTO: The Fangirl Initiative

Meni lično godi gotovo svaki oblik muzike. Ambijentalna, instrumentalna, ona koja oplemeni čulo sluha, a bogme i ona koja neguje još poneko čulo, pa i ono šesto.

Mišljenja ljudi su po ovom pitanju podeljena. Nekome je, recimo, klasičan koncert previše dosadan, a balet isprazan zato što mu pokret ne može zameniti reči. Pojedinima su svirke nedovoljno posvećene muzici, jer ima isuviše žagora, perifernih zvukova, ljudskih glasova, te ne može da se koncentriše na samu svrhu okupljanja. Operu mnogi smatraju previše arhaičnom i pritom ne mogu da razumeju pola teksta ukoliko nemaju libreto ispred sebe.

Mada, zato postoji jedan poseban muzički oblik za koji verujem da niko nema ružnu reč da kaže. Njegovo ime je Mjuzikl. Gde je i kako rođen, zaista ne znam. Nisam se udubljivala u to istraživanje.

Imam jedno sramno priznanje, a to je da sam usled obaveza poslednjih meseci skoro u potpunosti zaboravila na njega. Kada mog druga pitate koje mu je omiljeno mesto u Beogradu, odgovara sa: „Pozorište na Terazijama”. Tako treba.

Nedavno me je zvala sestra i sva uzbuđena zaurlala u slušalicu: „Dođi kod meeeeeeneeee, da vidiš šta sam otkrila”! U pitanju je bio ni manje ni više nego - mjuzikl. „Notre Dame de Paris”, u našem narodu poznatiji kao „Zvonar Bogorodične crkve”. Već davno omiljeni vokali Patrika Fiorija i Helen Sergare trenutno su me vratili u detinjstvo i jednom od omiljenih Diznijevih crtaća.


FOTO: Draft house

Hvala ti sestro, preporodila si me! Svoj maraton smo nastavile sa još jednim throughback-om u detinjstvo i možda malo manje kod nas poznatim mjuziklom „Eni”. Pegavo, čupavo siroče uspelo je da mi izmami i smeh i suze, čak i nakon toliko godina. Usledilo je sletanje Meri Popins na scenu, a potom se začuo molećivi glas Džudi Garland u „Čarobnjaku iz Oza” dok peva „Somewhere over the rainbow”. Moram priznati da Zla veštica sa Zapada i dalje podjednako uliva jezu, a Limeni čovek i dalje pati što nema srce.

Obnavljanje gradiva smo nastavile sa adolescentskim remek-delom „Lak za kosu”, zatim muzičkim savršenstvom Leonarda Berstajna „Priča sa Zapadne strane” i naravno „Gris”. I dalje se potajno nadam da će na kraju Travolta i Olivija Njutn Džon ipak završiti zajedno. Nada umire poslednja.

Za kraj su ostali, naravno, epohalni „All that Jazz”, „Čikago” i moja dva omiljena i najsenzualnija mjuzikla: „Kabare” i „Mulan Ruž”. Lajza Mineli je potpuno opravdala očekivanja publike kada je rešila da hrabro nastavi stopama svoje majke i upriliči porodicu dobijanjem još jednog Oskara. Izlišno je uopšte pomenuti koja je moja omiljena numera u mističnoj Crvenoj vetrenjači Pariza, kako je opšte poznato koliko volim tango. Merci Roxanne.


FOTO: Wikipedia

Nakon ovog maratona shvatila sam da je mjuzikl nešto uz šta rastemo. BGM srećnog detinjstva. Uz njega smo naučili da slušamo, posmatramo, opažamo, upijamo... Da volimo muziku i sve što ona ima da nam kaže. Sada mi je jasno koji će biti prvi jezik koji ću sutra učiti svoje dete.


Sara je zaljubljenik u mnoge stvari, prvenstveno muziku i Japan, pasionirani ljubitelj krimi romana koji spavanje smatra precenjenim. Veruje kako svačiji život treba da ima sopstveni "soundtrack", te će vam vrlo rado pomoći da osmislite svoj.


Pročitajte i:

Muzika iza pozadine: Violončelo
Muzika iza pozadine:'Ajmo, tamburaši!
Muzika iza pozadine: Canzone per Te


***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o svim onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima i doprineseš razvoju naših ambicija, tvoje ideje su nam dobrodošle! Nije potrebno iskustvo, već samo želja i ideje! CV i jedan tekst sa validnog mejla pošaljite na [email protected] CC [email protected], sa naznakom "Prijava / Tematski kolumnista". Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu. Otvoreno za sve od 18 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.



Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI