Tweet

На данашњи дан, 29. марта 1974. године, амерички вештачки сателит, "Маринер 10", снимио је прве фотографије Меркура, којима су научници успели боље да упознају ову планету Сунчевог система.

Приредила: Милица Савић

ФОТО: Tyden

"Маринер 10" лансиран је годину дана раније, како би истражио Венеру и Меркур. Гас који је коришћен за маневрисање је потрошен 24. марта 1975. године, па је сигнал летелице искључен. "Маринер 10" и даље орбитира око Сунца, али се претпоставља да је, услед радијације, електроника на њему оштећена.

Тада је утврђено да је атмосфера Меркура слаба и да се у највећој мери састоји од хелијума. Откривено је и да је језгро планете богато гвожђем.

До 2008. године, "Маринер 10" остао је једина летелица која снимила половину површине Меркура, са око 2 хиљаде и 800 фотографија. То је био значајан тренутак у историји истраживања свемира, јер је Меркур готово немогуће посматрати телескопом због његове позиције, тј. близине Сунца.

Као планета која је најближа Сунцу, Меркур може да достигне површинску температуру и до 450 степени Целзијуса. Будући да овај свет нема атмосферу која би задржала топлоту, ноћне температуре могу да падну и до -170 степени Целзијуса, што је највећа промена у Сунчевом систему.

ИЗВОР: National Geographic RS

Милица је девојчурак, а воли да пева, пише, чита и не заборавља да се смеје.

Прочитајте и:

Na današnji dan: Prvo SP u podizanju tegova
Na današnji dan: Luvr otvoren za javnost
Na današnji dan: Nastale su pertle

***

Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ