Priredila: Marija Mladenović
FOTO:RTS
Svetsko prvenstvo u podizanju tegova predstavlja godišnje takmičenje za svaku od predviđenih težinskih kategorija. Ono je jedno od retkih sportskih takmičenja, koja nisu bivala propraćena incidentima izazvanim neprofesionalizmom sudija. Takmičar na očigled svih podigne ili ne podigne teret, stoga je nemoguće pobednikom proglasiti nekoga ko to nije zaslužio.
Godine 1920. u Parizu je osnovana "Međunarodna federacija za dizanje tegova i kulturizam". Ova federacija je status svetskih prvenstava dodelila svim takmičenjima koja su ranije održavana. Od tada se, kao zvanični datum početka svetskog prvenstva u podizanju tegova, obeležava 28. mart 1891. godine. 1968. godine "Međunarodna federacija za dizanje tegova i kulturizam", podelila se na kulturiste i dizače tegova. Tada nastaje "International Weightlifting Federation", koja je zadužena za organizovanje svetskih prvenstava sve do danas.
Svetska prvenstva u podizanju tegova prvobitno su bila predviđena samo za muškarce, tek je 1987. godine u Dejton Biču, održano i prvo žensko prvenstvo. Slična situacija, bila je i pri uvođenju ove sportske discipline u program "Olimpijskih igara". Muškarci su pravo učešća imali već od 1896. a žene tek od 2000. godine. Iste godine napokon je definisan i broj težinskih kategorija-osam za muškarce i sedam za žene.
Na našim prostorima, ljudi su se još sredinom 19. veka takmičili u podizanju kamena i bakrača, koji predstavljaju preteču tegova kakve danas poznajemo. Stevan Todorović je, 1857. godine, osnovao "Prvo Srpsko društvo za gimnastiku i borenje", u okviru kog se razvijalo i vežbanje sa tegovima.
Počeci dizanja tegova, kao savremene sportske discipline, javljaju se u Urugvaju, Austriji, Nemačkoj i Rusiji. Iz savremenog oblika ove sportske discipline nastali su bodibilding i disciplina snage.
U prvoj polovini 20. veka najuspešniji u dizanju tegova bili su Austrijanci, Nemci i Francuzi. Posle njih, tron preuzimaju takmičari iz SSSR-a i nepobedivi su do 90-ih godina 20. veka. Od tada prednjače takmičari iz Kine, Turske i Irana.
IZVOR: Olimpijski komitet Srbije/Savez Srbije za dizanje tegova
Marija opisivanje sebe gleda kao definisanje koje će brojne mogućnosti isključiti.
Pročitajte i:
Na današnji dan: Luvr otvoren za javnost
Na današnji dan: Nastale su pertle
Na današnji dan: Srebro za prvaka OI
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE