Tweet
Na prvi pogled nije lako zaključiti koja je namena ovog zanimljivog predmeta, ali kada shvatite svrhu kutije sa svetlećim poljima u tehnikoloru, poželećete da i sami upotrebite maštu i kreativnost poput autora ovog zanimljivog izuma.

Autor: Tamara (Micković) Babić

Foto: Gizmodo

Na prvi pogled nije lako zaključiti koja je namena ovog zanimljivog predmeta, ali kada shvatite svrhu kutije sa svetlećim poljima u tehnikoloru, poželećete da i sami upotrebite maštu i kreativnost poput autora ovog zanimljivog izuma.

Danas su u širokoj upotrebi digitalni satovi i nije potrebno uložiti ni minimum energije sivih ćelija za tumačenje vremena označenog na uređajima koji nas okružuju. Manje se osvrćemo na analogne satove, koji sve više poprimaju dekorativnu ulogu. Međutim, mladi pronalazač i dizajner Filip Kretien iz Montreala u Kanadi osmislio je zanimljivi sat za čiju upotrebu je potrebno malo strpljenja i vremena.


Foto: Instructables

Ovaj kreativni mladić je, zaključivši da je za prikazivenje vemena dovoljno iskoristiti deo Fibonačijevog niza od 1 do 5, došao do zaključka da bi se koristeći pomenutu činjenicu mogao dizajnirati sat. Da podsetimo, Fibonačijev niz je niz brojeva koji podrazumeva da je svaki broj u nizu zbir prethodna dva, pa početak tog niza glasi: 0,1,1,2,3,5... Ovaj segment niza je dovoljan da bi se pokazali brojevi sati od 1 do 12 i intervali od po 5 minuta (00-55 minuta).

Crvena boja označava sate, zelena minute, a vrednost kvadrata u plavoj boji se dodaje i satima i minutima. Primetićete da je moguće isto vreme prikazati na više načina. Bela polja možete ignorisati.


Foto: Tratorimage

Pokušaj spoja dizajna, jednostavne elektronike i matematike u vidu Fibonačijevog sata, Kanađanin je predstavio na Kikstarteru. Kikstarter je jedan od najpoznatijih sajtova na kojima svako sa dobrom idejom iz domena muzike, filma, dizajna, tehnologije, umetnosti, pisanja i sličnih oblasti ima mogućnost da plasira široj publici svoju ideju. Ukoliko je ideja dobra, originalna i predstavljena na zanimljiv način, svi oni kojima se dopala mogu je donirati simboličnu sumu novca kako bi autor mogao da sprovede u delo svoju zamisao. Za zaista kreativne ideje moguće je skupiti pozamašne svote novca. Primera radi, za pametne Pebl satove (Pebble Smartwatch) prikupljeno je više od dvadeset miliona dolara. Kikstarter ima jasan cilj: afirmaciju dobrih ideja. Donatori ne dobijaju procenat od prodaje završnog proizvoda, već bivaju simbolično nagrađeni majicom sa slikom predmeta koji su finansirali, šoljama i slično.

Tamara nikada ne pokušava da opiše sebe u jednoj rečenici kao što je ova.

Pročitajte i:

Upoznajte muzeje i umetnička dela uz Google Art
Nemanja Radulović i Svetski dan muzike
Munje i kiša u vašoj sobi

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI