
„Ризик од глобалног загревања већи је од ризика да се ваш дом запали. Када већ бринемо о осигурању наше куће, требало би да бринемо и о осигурању планете. Катастрофа би била много већа, зар не?“ - овим речима најзеленији милијардер на планети објашњава своју ангажованост по питању очувања здраве климе на земљи у интервјуу који је дао за часопис Мен'с Ворлд. Реч је о Виноду Кхосли, индијском милијардеру из Силиконске долине, богаташу који је заузео прво место на Форбсовој листи милијардера који улажу у очување природне средине.
Свој успех Винод Кхосла је постигао у САД-у где је 1982-е године био један од оснивача Сун Мицросyстемс-а и убрзо постао једна од водећих личности у Силиконској долини. Ипак, након што је постигао много тога у свету бизниса о чему већина само машта, Кхосла се окренуо пројектима који осим пословног успеха доносе и благодети целокупном човечанству.
Његов ангажман огледа се у раду на проналажењу нових извора енергије и начина пословања великих фабричких постројења која би била безбеднија по околину. Рад на овом пољу Винод Кхосла је започео 2004-е, а већ 2009-е године његова компанија имала је приход од 1,1 милијарде долара. У времену када је више него очигледно да је глобално загревање реалност овај Индијац почео је истраживања о алтернативним изворима енергије која пре свега иду у правцу производње биогорива. Филозофија којом се води садржана је у познатој максими која каже „ Ако хоћеш да предвидиш будућност, измисли је.“
Кхосла каже да технологије на којима он и његова компанија раде имају потенцијал да измене геополитичку ситуацију и умање цене енергената чиме би се смањило и сиромаштво на планети. О утицају које оне имају на смањење глобалног загревања излишно је и говорити. Ипак, многе од технологија су у експерименталној фази и суочавају се са великим проблемима на пута да постану функционалне.
„ Индија би могла да постане светски центар чистих технологија и иновација на пољу енергената.“- каже Кхосла. “Индијско тржиште од преко милијарду људи довољно је велико за сваког инвеститора и технолошког иноватора. Посматрајући ствари на овај начин, у следећих пет година, већина од 800 милиона аутомобила који ће бити продати, продаће се у Индији. Ово значи више тешкоћа за Индију која већ и сада увози највећи проценат енергената.“ Тиме, закључујемо, Индија и постаје држава где је потреба за радом на налажењу алтернативних извора енергије највећа.
Читава идеја заснива се на употреба етанола уместо нафте као горива. Етанол произведен из кукуруза даје најбоље резултате, али је и цена кукуруза доста висока па се тражи извор у другим биљним врстама. У доба када велики део становништва гладује, по Кхослином мишљењу, потребно је наћи енергенте који се неће производити од биљака које могу служити и као храна а акценат такође треба ставити и на коришћење сунчеве светлости као извора енергије.
Извор: топ-адриа.цом