Недеља је вече. Остала је још само једна ноћ до краја рока за завршетак пројекта. Нисте ни започели израду, а да ствар буде још гора, немате ни план ни идеју.

Autor: Marija Mitrovanov
Као да вам разни сценарији у глави стежу чело, лоше мисли се нижу и постају неповезане, дисање вам постаје убрзано, грче вам се мишићи и не видите излаз. Не брините, само сте на прагу напада панике.
Сада би ред био да вас мало орасположим након што сам вас заплашила оваквом дијагнозом. Наиме, да ли знате да су нападима панике склоније интелигентне и креативне особе? Утолико сте више склони емотивнијој реакцији, уколико вам је више стало до остварења зацртаног циља. Људи су склони да се исувише везују за оно што су замислили да ће се догодити као за већ готову ствар. Најпре, важно је имати на уму да је тако нешто врло субјективно. Оно што смо ми замислили не мора нужно да се оствари, а и ако се не оствари, не води нужно лошем исходу.
Такође, добра вест је та да вам напад панике, узрокован осећајем немоћи и безизлазности, неће одузети много времена. Панични напади вам неће досађивати дуже од од једног минута до пола сата. Свест о сопственом физичком стању ће вас можда уплашити да сте у много лошијем стању него што реално јесте. Међутим, напад панике пролази спонтано. Након тога, када се умирите и одморите, можете неометано наставити своје активности и велика је вероватноћа да ћете тада бити још продуктивнији.
Не постоје два човека са потпуно истим симптомима напада, али је свима заједничко то да себи говоре да им нема друге него да прођу кроз излаз кога (за њих) тренутно нема. Оваква контрадикција у глави доводи до психо-физичког напада, али не води губитку мотивације и снаге за даљи рад, чак, штавише, напротив!
Важно је да се доведете у хармонију са самим собом. Дакле, настојте да увек будете свесни својих карактерних црта, својих реалних могућности и способности које поседујете. Чак и ако је остало свега један дан до завршетка пројекта, не брините, преокрените ствар у своју корист! Схватите то као изазов и будите продуктивнији. Умирите себе и своје мисли и покушајте да урадите најбоље што можете.
Са друштвеног аспекта, у нападу панике нема ничег срамотног и то може да се догоди свакоме коме је превише стало до нечега, а осећа се немоћно и притиснуто. Ви када доживљавате напад панике врло често можете другима да изгледате уобичаједно и сасвим смирено, а да се у вашем организму догађа ерупција емоција. То је зато што вам је ваш разумски део врло веран и бори да вас не ода. Настоји да не прикаже ваше слабости које, када сте се ви са њима суочили, доживљавате веома лоше и зато их и схватате као неки лични недостатак који не желите да репрезентујете другима.
Дајте себи шансу да излаз постоји, да није важно време које је потребно да би се он досегао, већ начин којим до њега долазите. Ако је ваш начин ефикасан, време ће бити од секундарног значаја, пошто се на њега нећете обазирати у току самог рада, а оно ће бити ваш савезник. Међутим, ако ипак дође до оног другог сценарија, и даље нисте изгубили битку, јер увек можете напасти оно што вас напада и ићи у нове победе.
***
Волите да пискарате у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? ЦВ и један текст пошаљите на оффице@иСербиа.рс, са назнаком "Пријава / новинар". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE