У Крушевцу, чини се, никада није било више младих талентованих људи, људи са идејама и начином да их спроведу у дело.

ФОТО: Facebook
Извор: Youth
Док су то, пре више година, били појединци, чије су идеје, најчешће остајале неостварене, последњих година ови појединци се повезују, стварајући притом различита удружења, организације и неформалне групе, а са циљем претапања идеја у реалност.
Оно што представља проблем данашњице, јесте недостатак простора за спровођење тих идеја. Све је мање квалитетних културних садржаја и све мање могућности да млади људи овога града проводе своје слободно време на добар и конструктиван начин, а да се притом мало и забаве. Дакле, није проблем осмислити квалитетне културне програме и пронаћи начин како да их организујемо, проблем је наћи простор у коме ћемо те интересантне догађаје одржати.
Са друге стране, бројни производни погони и фабрике, које су некада пословале на нивоу града, су се угасиле,а простори у којима су пословали остали су празни и тако годинама стоје неискоришћени.
Током 2012. године, у оквиру кампање о просторима Асоцијације Независна Културна сцена Србије, реализована је радионица “ Шарени град – фотомапирање”, уз организацију Асоцијације младих и подршку Министарства простора. Овом приликом настале су фотографије које приказују део напуштених и недовољно искоришћених делова града. Један од тих простора, који се нашао на фотографијама полазника радионице, је и добро познати Дом војске у Крушевцу.
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с6.постимг.орг/мф78хф49д/Ивана_Грујиц_септембар_2.јпг" />
У Дому војске некада су се одржавале најлепше манифестације града, па ће овај простор, старије генерације, увек памтити по лепом дружењу и чувеним игранкама које су се тамо дешавале. Чак и ми, који нисмо томе присуствовали, осећамо носталгију за тим временима, када су људи, различитих година и интересовања, могли да пропрате бројне догађаје и садржаје и задовоље своје потребе за културом. Осим тога, некада је летња позорница Дома војске, служила и као биоскоп на отвореном.
У жељи да ови простори поново оживе, Асоцијација младих је, уз помооћ Града Крушевца, добила дозволу да привремено користи Дом војске, који већ годинама није био у употреби. Његово уступање представља велики корак и путоказ у ком правцу би требало размишљати (и делати) када су слични објекти у питању.
У овом смислу, Дом војске ће у наредном периоду биити центар културних дешавања, које представљају наставак приче настале почетком лета приликом организовања турнеје Слободне зоне, а затим и festivala Avgust jednog diverzanta.
Већ наредног викенда очекује нас отварање овог простора, изложбом „Death for the five buildings” Ivana Tasića. Кроз ову изложбу посетиоци ће имати прилику да погледају фотографије које нас суочавају са суровом сликом напуштања и пропадања неких од најзначајнијих објеката у Крушевцу и приказују њихово симболично упокојавање.
У оквиру ликовног програма биће изложена и инсталација “Траг” младог крушевачког аутора Богдана Доброте, настала управо за ову прилику, указујући притом како усреређеност, упорност и рад, могу имати резултате и то у врло кратком временском року.
У наставку програма, публика ће моћи да погледа филм“Drugi susret” Жељка Митровића. Филм је инспирисан догађајем који је у марту 1999. године обишао цео свет у секунди: Оборен је „невидљиви“ Ф117А. Иза тог догађаја стоје два главна актера: Пилот америчке војске Дале Зелко и ракеташ који је командовао јединицом која га је оборила Золтан Дани. Тада нико није ни знао да је амерички пилот југословенског порекла а југословенски ракеташ мађарског. Они су били у двема зараћеним армијама и радили свој посао. После 12 година од овог догађаја ова двојица јунака решила су да се виде и упознају. Дале Зелко долази у Србију да упозна Золтана Данија и обиђе место на коме је његов авион пао пре 12 година. Филм прати причу о овом јединственом сусрету. Филм је продуцирала продуцентска кућа Optimistic film.
У недељу, 15. Септембра биће приказан филм великана домаће кинематографије Желимира Жилника “Једна жена – један век”, који нуди слику једног века кроз живот жене старе готово стотину година. Заснован је на исказима, интервјуима и реконструкцији, односно животној причи Драгице Срзентић, која је лично 1948. године однела Стаљину у Москву чувено Титово "не". Кроз слику једног века, живота те жене хероја, отварају се ретко спомињани сегменти екс југословенских интелектуалних и идеолошких лавирината кроз које се пролазило у стварању и пропадању осам држава у којима је живела та Истријанка из Совињака.
Ово је, међутим само почетак, јер нас до краја септембра очекује још културних дешавања у Дому војске. Између осталог, планирано је и приказивање домаћих документараца, филмова најмлађих филмских аутора из Уметничке школе у Нишу, као и радови крушевачких аутора. У наредном периоду, Крушевљани ће моћи да погледају, горе поменуту изложбу фотографија “Фотомапирање”, као и изложбу која нам стиже из београдске Уличне галерије, која је настала управо захваљујући искоришћавању напуштених јавних простора за галеријску поставку.
Овај програм се реализује у оквиру програма Центрифуга који реализује Ерсте Банка у партнерству са Траг фондацијом уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије.
Нешто више о програму можете сазнатаи на сајту и фацебоок страници Ајде феста, као и на Твитеру путем хасхтага #Центрифуга.
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE