Tweet

Замислите типичног научника – бели мантил, наочаре, нарамак књига, замуцкивање. Замислите га сада као глумца – енергичног, гласног, харизматичног. Не видите?

Autor: Dragana Milovanović

Управо је у томе циљ такмичења „Лабораторије младих“ – комуницирање науке на кратак, јасан и занимљив начин и разбијање предрасуда да је наука само за штребере. На овом међународном такмичењу млади научници имају прилику да у три минута представе један проблем или идеју. У свакој земљи се бира победник који учествује на фестивалу науке "ФамеЛаб Интернатионал" у Челтнему у Енглеској.

Ове године за најбољу комуникаторку науке у Србији изабрана је Миона Петковић, студенткиња треће године Грађевинско-архитектонског факултета из Ниша. Поред ње, на националном такмичењу учествовало је још деветоро комуникатора који студирају или раде у области природних наука, технике и математике. Све њих припремала је Тимандра Харкнес, новинарка и комичарка која широм света обучава финалисте о томе како да што упечатљиве представе своје идеје. Са њом смо разговарали о томе како се најбоље промовише наука.


Жири на такмичењу "Лабораторија славних" тражи савршену комбинацију садржаја, јасноће и харизме. Зашто је харизма толико важна?

Харизма је кључна ствар због које публика жели да настави да вас гледа и слуша док не завршите, а чак и онда жели да имате још нешто да кажете. Иако ју је тешко дефинисати, препознамо је кад је видимо. Свачија харизма је различита и мора јој бити допуштено да расте и цвета.

Која мислите да је највећа грешка у промоцији науке?

Највећа грешка коју сам ја приметила је потцењивање публике. Иако не зна све оно што стручњак зна, увек треба да претпоставимо да су способни да науче све оно што знамо ако им приступимо на прави начин.

Како вам искуство у новинарству и комедији помаже у предавању јавног наступа?

Доприносим искуством које је ретка комбинација јер радим као новинар и истовремено наступам у комедији о науци и водим озбиљне јавне догађаје. Тако сам способна да помогнем људима да изграде своје вештине на свим тим пољима. Нешто што сам научила је да су многе вештине и циљеви исти кроз све различите начине комуницирања науке. Било да је у питању наступ уживо, интервју на радију или писани текст, све публике желе да се повежу са вама, да буду изненађене и да се осећају као да су пошле са вама на путовање.

Шта је за Вас највећи изазов у промоцији науке?

Још увек осећам да постоји перцепција о науци да је она само за одређене људе – да морате да будете штребер да бисте могли да уживате у учењу нових ствари. Као неко ко није научник, желим да покажем да свако може да ужива у ширењу науке. Уосталом, то је део људске културе.

Да ли постоје предрасуде о науци против којих се борите?

Мислим да предрасуде варирају у зависности од простора и времена.Једно од фасцинантних ствари код путовања у неке од многих земаља које су део Лабораторије славних је што свака земља пружа различите изазове. Негде се наука види као досадна, ирелевантна или као нешто у шта треба да сумњамо. Негде се наука ставља на пиједестал и изазов је показати како је она доступна свакоме.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE

Tweet
Коментари

ВЕСТИ