Tweet

„Надамо се да ћемо младим људима послати поруку да нису само каријере у спорту или шоубизнису те које вам могу донети славу.“ Овако је Јуриј Милнер, предузетник, филантроп, физичар и надасве - милијардер, описао основни разлог оснивања Фондације за револуционарна открића на пољу науке о живим системима. О чему је реч?

Заједно са Марком Зукербергом (Фејсбук), Сергејем Брином – једним од оснивача Гугла, и Бриновом супругом Ен Војчики, иначе оснивачицом једне престижне биотехнолошке компаније, Милнер је основао фонд који најуспешније научнике из области медицине и биологије наградјује са по невероватних 3 милиона долара. То је сума више него двоструко већа од суме коју добијају нобеловци!

Шушка се како ова награда има велике изгледе да постане најпрестижније признање, те тако потисне Нобелову награду у други план. Ако мало размислимо, такве прогнозе нису изненадјујуће, с обзиром да су оснивачи људи који су на директан и посве радикалан начин утицали на нашу стварност и изменили је. На боље или на горе, то већ спада у домен отворених филозофских питања. Показаће време. Можда.

У сваком случају, једно нам је јасно – ово друштво се не шали када је у питању постављање нових стандарда за савременог човека. Наиме, за сада је наградом од 3 милиона наградјено 11 научника. Специфично за Фондацију је то да се као потенцијални добитници једнако разматрају и научници који се баве истраживачким радом, али чији је рад још увек у процесу и није још резултирао конретним резултатима, или пак неким открићем. Препозната је потреба да се људи који имају потенцијал да дају допринос унапредјењу друштва мотивишу у раду, те да им се обезбеде врхунски услови.

Па ипак, уколико бисмо вам набројали имена досадашњих добитника, тешко да би вам та имена нешто значила. Ова група богаташа, изгледа, жели да промени такву ситуацију. „Циљ нам је да наградимо научнике који имају велике идеје, прихватају ризик и значајно утичу на наш живот. Ти научници би требало да буду јунаци друштва, људи чија су имена позната у сваком дому“, рекла је Ен Војчики.

Замислите друштво у ком сваком следује новца и части сразмерно његовом доприносу друштву. Какво би то друштво било! Друштво у ком слава није себи сврха, већ само пропратна, додуше пријатна појава, труда и рада. Линдзи Лохан добија 200.000 $ да би се појавила на некој журци. Нека. Али у том случају морамо признати да научници заслужују та 3 милиона за своја истраживања.

Браво за штребере-богаташе! Не остаје нам ништа друго него да им верујемо да знају шта раде.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE

Tweet
Коментари

ВЕСТИ