Група грађана која није желела да стари занати падну у заборав оформила је удружење где можемо научити све чари домаће радиности. Вредне руке ових жена израђују ћилиме, асуре, хеклане стољњаке, сувенире, као и разне друге производе.

Autor: Jasmina Milosavljevic
Са напретком технологије и одржавајући корак са савременим развојем исте, у сенку су пали многи стари занати који су своју традиционалност исказивали годинама уназад. Углавном у собама наших бака и дека можемо наћи старе ћилиме, гоблене, хеклане столњаке и разне сувенире за које знамо да су се израђивали ручно, али не знамо на који начин. То можемо видети и научити у самом центру града Јагодине, у удружењу које носи назив "Етно форма".
Неколико предузимљивих жена, како из Јагодине, тако из околине, пре тачно десет година основало је ово удружење, у просторији коју им је доделила Скупштина општине Јагодина. Иако су у почетку наишле на скептичан пријем у јавности, нису се предавале. Окупљале су све више жена које се баве старим, заробљеним занатима и домаћом радиношћу.
Сада је то удружење са великим чланством, које се бави очувањем старих заната као што је ткање, вез, плетење, хеклање, израда разноврсних сувенира и делова народне ношње, као и зембиља. За оне који не знају, то су торбе које су некад служиле за пијацу. Данас су им чланови овог удружења удахнули нов живот, дајући им модерне облике, величину, украсе и боју. Затим, имају нешто од сликања на керамици, стаклу, као и на домаћим тиквама. Израђују ручно и наруквице, огрлице и минђуше од репро материјала, као и плетене асуре и ћилиме, који као текстилни производ домаће радиности представља врхунац умећа и лепоте, љубави и уметности у култури нашег народа.
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с24.постимг.орг/74хгј3в85/Јасмина_Милосављевиц_јун_1.јпг" />
"Углавном су чланови нашег удружења пензионери, али има и младих који дођу са жељом да науче нешто што до сад нису радили. Оно време које смо некад проводили на радним местима, сада га употпуњујемо тако што долазимо овде, где се дружимо и размењујемо свакодневне проблеме и доживљаје, а притом урадимо и нешто квалитетно по свом нахођењу", рекла је Љиљана Ђирковић, чланица удружења. Она је позвала све људе добре воље, који су склони новим сазнањима, да дођу и да науче како настају производи старих заната.
"Свако нов ко дође биће радо примљен у наше удружење. Оно броји око 60 чланова, постоји десет година и нама је увек драго кад нам дођу старији људи, пензионери, као и млади, са жељом да науче несто ново“.
Етно форма је реализовала више изложби у Јагодини или у Врњачкој бањи, у Коштунићима, на етно сајму на Златибору и у Београду у оквиру Дана европске баштине.
Заједно са Завичајним музејом из Јагодине реализована је изложба „Ђилимарство у Поморављу“ фебруара 2006. године.
Манифестације као што су „Снела кока јаје, а ти га обоји, у награду освоји“ у сарадњи са вртићима, ликовни конкурс „Како мали Јагодинци и Јагодинке замишљају Јованчу Мицића“ и хуманитарна акција „Књига за Геронтолошки центар“ су део рада који је пропраћен у медијима.
Тако су поморавске жене, углавном оне незапослене, успеле да заинтересују јавност за своје делатности из кућне радиности.
Јасмина је амбициозна, искрена и срећна, јер тамо где се волимо никад није мрак!
***
Овај текст је настао нашом акцијом да млади постану дописници из свог краја. Уколико желиш да и ти будеш део нашег младог тима и пишеш о догађајима и успесима својих младих суграђана, пријави се попуњавањем ovog кратког формулара. Важни су нам искључиво твој ентузијазам и жеља да се прошири глас омладине из свих крајева! Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових дописника врши се до сваког првог дана у месецу
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE