Tweet

Представљамо вам увид у начин на који један послодавац размишља током разговора за посао.

ФОТО: Mashable

Превео: Александар Зарић

Разговори за посао често су веома стресни, посебно када се послодавцу тешко може са лица прочитати шта мисли. Лако се можете слудети покушавајући да одгонетнете шта се тачно крије иза његовог или њеног добро увежбаног осмеха.

Да бисмо вас сачували од патње и помогли вам да се боље припремите, представљамо вам увид у начин на који један послодавац размишља током разговора за посао.

Уопштено речено, послодавци траже особу која им највише одговара по техничким и културолошким параметрима, а у складу са расположивим буџетом. Иако им сва ова питања пролазе кроз главу, они их никада неће директно поставити. Стога знајте да, без обзира на то колико неко питање деловало чудно или неважно, сва се она своде на пет главних проблема.

1. Да ли сте некада пре успешно обављали сличан посао?
Заправо, ово питање може се још боље формулисати као „Умете ли ово да радите?“, али то није увек баш лако проценити. Зато се толико важности придаје вашој способности да покажете релевантне референце, било да оне потичу из неке друге фирме, школе, или са посла који сте обављали независно.

Кад год вам се укаже прилика, треба да причате о релевантном искуству и вештинама које сте том приликом стекли, а које можете искористити на новом радном месту. Наравно, не треба се задржати само на резултатима које сте постигли. Подједнако је важно знати објаснити зашто сте били успешни. Поделите са послодавцем неку анегдоту везану за ваше претходно искуство из личне перспективе. Закључке које ће он или она потом покушати да извуку из ваших одговора треба у старту нагласити. Тако ћете бити сигурни да ће послодавац правилно схватити оно што желите да поручите.

2. Да ли ћете добро сарађивати са постојећим тимом?
Увек постоји некакав контекст у оквиру кога ћете радити, ако добијете посао, а у интересу послодавца је да се увери да ћете се добро уклопити и одмах почети да радите пуном паром.

Како послодавац може да види да ли ћете се уклопити или не? Једним делом то ипак зависи и од среће, али оно што свакако треба да прикажете су ваш начин комуникације и ефикасност, радне навике, жеља за напредовањем и приступ решавању проблема. Док се спремате за разговор, сагледајте ове тачке из свих углова и смислите конкретан пример као подршку сопственим тврдњама.

Не заборавите – не постоје тачни и нетачни одговори. Напокон, нико не жели да дође у ситуацију да се не уклапа у колектив.

3. Шта знате о нашој фирми?
Пријављујете се за место које вероватно постоји и у многим другим фирмама. Зашто сте онда одабрали баш ту фирму? Послодавци желе да им покажете не само да знате шта је то што њихову фирму чини посебном, већ и ентузијазам да радите у њој. Ако се добро информишете о фирми у којој конкуришете и размислите да ли ћете се у њу добро уклопити, показаћете да сте заиста заинтересовани.

Наравно, то није све. Постављање паметних, сувислих питања о фирми одличан је начин да покажете да вам ентузијазам не опада како разговор тече. Распитајте се о фирми пре разговора и слободно покажите шта сте сазнали, како кроз одговоре, тако и кроз сопствена питања.

4. Да ли су ваша очекивања у складу са послом који ћете заправо обављати?
Другим речима, знате ли добро за шта се пријављујете и да ли је то заиста оно што тражите? Нико не жели да запосли особу којој тај посао служи само као подршка док не искрсне неки други, пожељнији. А кад већ причамо о очекивањима, да ли су ваша очекивања у погледу плате у складу са намерама фирме? Прецизније, може ли фирма да приушти да вас запосли?

Да би то сазнао, послодавац може да вам постави различита питања, од тога зашто сте напустили претходни посао до тога шта вам се чини најузбудљивијим у вези са новим послом. Вероватно је да ће се пре или касније доћи и до питања о тренутној плати. Напокон, постоје стотине различитих питања којима се долази до те теме. Да бисте имали довољно времена да се припремите, разрадите причу о својој каријери. Одакле долазите, куда идете и зашто? Како се овај посао уклапа у ваше циљеве? Узгред, научите како да преговарате.

5. Да ли сте сигурни у своје способности?
Могуће је да послодавци о овоме не размишљају свесно, али будите сигурни да ће утисак који понесу о вашем самопоуздању утицати на то како ће вас упамтити. Иако самопоуздање за свакога подразумева нешто друго, у највећем броју случајева, ако успете да прикажете да вам посао причињава задовољство и ако делујете као неко ко га добро обавља, већ сте на пола пута до запослења. Ако желите да додатно појачате самопоуздање, одвојите време за проучавање положаја сопственог тела пре главног разговора.

Наравно, то да ли ћете изгледати самоуверено ствар је вежбе. Заправо бити самоуверен, међутим, подразумева потпуно другачији начин размишљања. Ако немате довољно времена, замолите пријатеље и менторе да вас охрабре причом. Када је самопоуздање у питању, присуство правих особа у вашем животу јесте огромна предност, да не помињемо да је лакше, али и ефикасније, рећи: „Мој шеф би ме описао као изузетно вредног“, него: „Рекао бих да сам прилично вредан“.

Ако сте у стању да се прикажете послодавцу тако да покријете све ове тачке, то значи да сте добро припремљени да упознате ту тајанствену особу. Дакле, пре него што одете на следећи разговор за посао, потрудите се да откачите сваку ставку са ове листе. Можда и даље нећете моћи да прочитате особу која седи преко пута, али бар више нећете ни морати.


ИЗВОР: Mashable


Александар сматра да добар превод значи одговорност према читаоцима.


Прочитајте и:

Ovako je lakše do posla!
Brzi saveti za uspešan poslovni intervju
Greške mladih u Srbiji na poslovnom intervjuu


***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ