Иако лето асоцира на одмор, опуштање и препуштање слободном времену, не треба се опустити у потпуности. И у периоду када сви одмарају - Ви будите вредни, како бисте стекли тзв. ”додатну вредност”. Уложите у себе. Дајте све од себе! У циљу олакшања потраге и претраге за корисним семинарима и радионицама током лета, у тексту који следи, навели смо неке од занимљивијих. Обратите пажњу и пронађите нешто за себе.
„Упознај државу Србију“- летња пракса за српске студенте из иностранства - Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) реализоваће по други пут у сарадњи са Министарством вера и дијаспоре, а уз подршку Теленор Фондације и Аеродрома „Никола Тесла“ пројекат „Упознај државу Србију“ у периоду од 2. до 23. јула 2012. године. У оквиру пројекта српски студенти који се налазе на основним или постдипломским студијама у иностранству имаће прилику да се током тронедељне летње праксе упознају са организацијом и радом локалних самоуправа и компанија широм Србије, економским потенцијалима матице, као и са могућностима да знаја и искуства стечена у иностранству употребе за добробит равномерног регионалног развоја Србије. Конкурс за учешће у пројекту траје до 25. јуна, а детаље о пројекту и начину пријаве заинтересовани кандидати могу видети на хттп://ввв.налед-сербиа.орг/упознајсрбију.
Цом Траде летња школа за програмирање ЕдиТ – Пројекат ЕдиТ (Едуцатион фор Инновативе Тхинкерс) је настао 1996. године имајући свега десетак полазника, да би временом придобио и већи број полазника али и већу распрострањеност. Наиме, деценију ипо након настанка, овај пројекат се одржава сваког лета у неколико држава у региону (Србија, Словенија, БИХ, Црна Гора). Полазници су претежно истакнути студенти виших и високих школа из сфере ИТ-а. Ове године ће се ЕдиТ 2012 одвијати у Крагујевцу и Београду. У Крагујевцу ће школа трајати од 2. до 3 јула а рок за пријаву је 24. јун, док ће се у Београду школа одржати у периоду од 16. до 27. јула а рок за аплицирање је 08. јул 2012. Тема овогодишње школе је ”Покрени Кено игру на Фацебоок-у” кроз развој вишеслојне веб апликације, уз коришћење технологија ХТМЛ5, НЕТ 4.0 и ВЦФ. Аплицирање се врши путем онлине пријаве а све детаљније информације се могу пронаћи на сајту цомтраде-а ввв.цомтраде.рс/едит2012.
Летња школа српског језика и културе Ваљево 2012 – Пројекат обухвата период од 3 или 6 недеља у Ваљеву. Тронедељни програми обухватају период од 14. јула до 4. августа 2012. и од 4. августа. до 25. августа, док шестонедељни програм обухвата период од 14. јула до 25. августа 2012. Летња школа је намењена полазницима свих нивоа од апсолутних почетника до оних са напредним знањем. Неки од циљева пројекта су учење и усавршавање знања српског језика за све нивое, потом упознавање културе и традиције Срба кроз теоријски и практични рад и на крају живот у аутентичној српској средини, са аутентичним Србима и упознавање са њиховим начином живота и погледима на свет. Иако нам се чини да о својој земљи и језику много тога знамо, тек у додиру са аутентичним сародницима, сазнајемо колико не знамо о нашим коренима и обичајима. Све детаљније информације су расположиве на сајту ввв.српскијезик.еду.рс .
Отворени Универзитет у Суботици организује и ове године летњу школу језика, рачунара и многих других вештина. Попуст од 10 % важи за све летње курсеве ове школе а може се искористити до септембра ове године. У понуди школе језика могу се наћи енглески, мађарски, шпански, немачки, италијански, руски, шведски и српски, док ће се из сфере ИТ-а пажња посветити Ворду, Еxцелу, Повер Поинт-у, Ацесс-у и веб десигн-у. Отворени Универзитет већ 55 година успешно промовише доживотно учење а у свом склопу има 5 центара- центар за образовање, центар за пројектни менаџмент, центар за културу, за одрживи развој и издаваштво. Све остале информације можете наћи на сајту ввв.опенунсуботица.рс или путем маила курсеви@опенунсуботица.рс .
Унија послодаваца Србије ће и током ове године организовати низ семинара из различитих области. Тако ће у јуну бити одржана четири семинара. Први заказани термин је 7. јун. Реч је о семинару из сфере управљања људским ресурсима иза кога стоји Стручна служба УПС-а. Следећи термин је 14. јун а тема семинара је Управљање производњом и продајом. Потом следе још два семинара - први, заказан за 21. јун, тематски је везан за Управљање отпадом а други, 29. јуна, носи назив Припрема за улазак на руско тржиште, у организацији компаније ГМ Цонсултинг. Број учесника сваког семинара је ограничен а пријаве се врше путем телефона 011/ 3160-248 или путем мејла инфо@послодавци.рс а контакт особа је Маријана Кнежевић. Такође, за све поменуте семинаре постоји и опција ин хоусе семинара у просторијама Уније а контакт особа је Љиљана Павловић 064/6413-070 или љиља.павловиц@послодавци.рс. Едукативни семинари су намењени како власницима тако и запосленима а на сајту ввв.послодавци.орг.рс се налазе све детаљније информације.