Tweet

Пожели ми срећу! Срећна Нова година! Ух, баш немам среће!

Autor: Милица Митровић

ФОТО: Loversblog

Тема је многих песма и књига, желимо је другима, трагамо за њом, патимо када мислимо да нам није близу... Срећу није лако дефинисати, али неке од категорија које су блиско повезане са појмом среће јесу: слобода, здравље, материјална добра, сигурност, љубав, унутрашњи мир и задовољство. Са друге стране у стања супротна срећи убрајају се: туга, патња, брига и бол.

Када говоримо о срећи, најчешће мислимо на неку од следеће три ствари:
- Срећа у смислу догађаја који нам иду на руку и присуства повољних услова
- Срећа као осећање које осетимо када постигнемо жељени успех
- Срећа као стање и расположење које је већи део времена присутно у позадини свега што доживљавамо

Срећа је лична категорија; субјектвно стање задовољства повезано са осећајем испуњености и уживања.
“Несрећа је што нико не мери срећу према себи и својим потребама, него према другом, и то према најсрећнијима. Манија свих људи је да усвајају туђа мерила и за свој сопствени живот. Права срећа човекова биће ако постигне своје ослобођење од других људи; а ослободити се, то је најпре одвојити своју судбину од пресије туђих примера, дајући свом животу печат своје сопствене природе и својих укуса.”- Јован Дучић
Појединачно имамо врло различите потребе и жеље, као и идеју личне среће и то је сасвим у реду.
Међутим, важно је водити рачуна да не узимамо друге као пример за сопствену срећу и подразумевамо да је срећа за некога исто што и за нас.
Изненадили бисте се када бисте знали колико су наше жеље за некога у ствари наше пројекције сопствене идеје среће и у супротности од онога што та особа жели за себе.

Веће су вероватноће да ћете изградити срећан живот ако га заснујете на својој природи.

Уколико нисте сигурни да знате шта је за некога жељена срећа, можда је најбоље при честитању се задржати код: Срећно! (или срећан рођендан, празник...)

Можете бити срећни данас!
Претерана брига у вези будућности или због догађаја из прошлости није корисна, као ни чекање да се “само још ово догоди па да будемо срећни“.
На неке догађаје не можемо да утичемо или не можемо да утичемо у потпуности. За неке циљеве и жеље је потребно време да се остваре. Да ли то значи да не можемо да будемо срећни све док се то не деси? Не значи.

Јуче је прошло, а сутра можда никада неће доћи. Пронађите оно што вас радује данас.

Не можете никога натерати да буде срећан.
Особама у нашој близини може да буде пријатно, можемо им пружити пажњу, подршку и сигурност и већа је вероватноћа да ћемо некога учинити срећним ако смо и сами срећни.
Ипак, ми никога не можемо да натерамо да буде срећан и нико нас не може да натера да будемо срећни.

Свакога дана свесно можете подстаћи осећај среће.
Ако дневно издвојимо само 5 минута да запишемо 3 лепе ствари које су нам се догодиле, тог дана и ову вежбу понављамо наредних 15 дана, наше расположење осетно ће се поправити.
Ово је потврдио и експеримент који је рађен са депресивним пацијентима чије се стање значајно поправило након ове вежбе. На овај начин вежбамо да усмеримо пажњу на лепе ствари око себе и на оно добро. Такође, може помоћи и ако слушамо веселу музику, плешемо, певамо, окружимо се топлим бојама и позитивним људима

Лоше ствари се догађај и срећним људима.

Tweet
Коментари

ВЕСТИ