Tweet
Na današnji dan 7. maja 1994. godine Nelson Mandela je izabran za predsednika Južne Afrike i postao je prvi crnac predsednik te zemlje. On je bio jedan od važnih boraca u bitki protiv belaca nad crncima Južne Afrike i protiv aparthejda.

FOTO: Biography

Priredila: Jovana Radulović

Mandela je studirao pravo. Pored studiranja, bio je aktivan i u drugim oblastima, a prvenstveno u političkom pokretu za ostvarenje prava crne većine u Južnoj Africi.

On je bio jedan od osnivača vojnog krila Afričkog nacionalnog kongresa koje je organizovalo sabotaže 1961. godine. Ovaj događaj mu je promenio život. Zbog toga je bio optužen za terorizam. Punih 27 godina je bio u zatvoru od 1963. do 1990. godine.

Nakon izlaska iz zatvora, posvetio se politici. Mandela je bio izuzetno cenjen zbog nerevanšističkog stava prema belcima i zbog napora koje je uložio da ujedini Južnoafrikance, koji su vekovima živeli rasno i plemenski podeljeni.

Nelson Mandela je 1993. godine dobio Nobelovu nagradu za mir, a godinu dana kasnije 1994.godine postao je predsednik Južne Afrike. Godine 1999. se povukao iz politike. Dobar deo života je proveo u svom rodnom mestu u Transkeju.
Iz javnosti se povukao 2004.godine, a poslednji intervju novinarima je dao 2009.godine.

On je bio privatna osoba koja je često skrivala emocije i poveravala se malom broju ljudi. Mandela je bio disciplinovan u pogledu konzumacije cigareta i alkohola. Poznat po svom nestašnom smislu za humor, znao je da bude tvrdoglav i lojalan, a nekad i impulsivan. Bio je srdačan i ljubazan i veoma učtiv.

Ženio se tri puta, otac je šestoro dece, ima 17 unučadi, i mnoštvo praunučadi. U odnosu sa svojom decom umeo je da bude strog i zahtevan, dok je prema unicima bio nežniji.

Mandela je preminuo u 95 godini u predgrađu Johanezburga 5.decembra 2013.godine od infekcije pluća okružen porodicom. Njegovu smrt je objavio Džejkob Zuma.

Borac za slobodu i prava je 2008.godine dobio Povelju o počasnom građaninu od grada Beograda. Ovo priznanje nije mogao da primi zbog bolesti, pa je ovu značajnu Povelju preuzela njegova žena Mandisa dona Maraša, koja je ambasador Južnoafričke Republike u Atini.

IZVOR:dnevno.rs
wikipedia.org

***

Pročitajte i:

Šta možemo naučiti od tinejdž preduzetnika?
Ovo su korisni imejl dodaci i pomagala
Usluge pisanja sadržaja za web sajtove

***

Ovaj tekst je nastao našom željom da mladi, koji imaju šta da kažu i doprinesu
informisanosti i edukaciji naše omladine, prenesu svoje ideje i saznanja. Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima i doprineseš razvoju naših ambicija, tvoje ideje su nam dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI