.jpg)
FOTO: istock
Prevela: Milana Vračar
No, pitati bilo šta da bi se dobile informacije koje zadiru u vaš privatni život kao što su pitanja vezana za godine, rasu, veroispovest, trudnoću, itd. – tehnički je nezakonito.
Ipak, Petar K. Stadner, autor „Super potrage za poslom IV: Kompletan priručnik za one koji traže posao i menjaju karijeru”, kaže da često ni oni koji intervjuišu, ni oni koji su intervjuisani, ne shvataju da je određen pravac ispitivanja skrenuo na mutnu teritoriju. Da bismo pomogli onima koji traže posao da ne otkriju informacije koje bi mogle biti upotrebljene protiv njih, otkrivamo osam pitanja na koja bi trebalo da izbegavate odgovor.
1. DA LI STE OŽENJENI/UDATI?
Sve što se odnosi na informacije o kandidatovim porodičnim planovima (brak, veridba, planiranje dece) tehnički je nezakonito, jer spada pod diskriminaciju trudnica. Često može da izgleda kao da menadžer ljudskih resursa pokušava da načini prijatan razgovor i da vas bolje upozna, ali kandidati za posao nisu u obavezi da otkriju bilo kakvu ličnu informaciju. Ovo bi, takođe, mogao da bude suptilan način da ispitate nekoga o njegovoj seksualnoj orijentaciji – što je još jedna lična informacija.
2. KOLIKO IMATE GODINA?
Mnogo prijava za posao će tražiti da zaposleni imaju više od 18 godina, i to je u redu – pravo firme je da se osigura da njeni radnici nisu maloletnici. Međutim, ovo pitanje postaje problematično kada ga ispitanik postavi zrelijim kandidatima, jer je nezakonito diskriminisati svakog preko 40 godina na starosnoj osnovi. Ukoliko neko pita, ne osećajte se loše ako odbijete da date odgovor. Znajte da ko god vas intervjuiše već pretpostavlja koliko imate godina, što može zaključiti na osnovu vaše biografije, pa iskoristite priliku da naglasite sve te godine iskustva.
3. KADA STE DIPLOMIRALI?
Svi znamo matematiku – ovo je samo jedan ne-tako-lukav način da se izračunaju nečije godine (slobodno izostavite godinu diplomiranja iz vaše biografije, takođe). „Ukoliko onaj koji vas intervjuiše insistira da odgovorite, možete mu dati datum i pitati ga kako to utiče na vašu kandidaturu”, kaže Stadner. „Na kraju krajeva, da li biste zaista voleli da radite za firmu gde postoji starosna diskriminacija? Možda bi bilo bolje da produžite dalje”.
4. KAKVOG STE ZDRAVLJA?
Ukoliko se radi o fizički zahtevnom poslu, poslodavci imaju pravo da pitaju o određenim fizičkim sposobnostima. Na primer: „Ovaj posao zahteva podizanje paketa do 13.6kg, ili stajanje na nogama šest sati dnevno, ili pričanje na telefonu najmanje 80% vremena. Da li je to nešto što biste mogli raditi svakodnevno”? Ipak, sve što nije direktno povezano za poslovne dužnosti koje ćete obavljati na radnom mestu, spada u lične informacije koje ne morate – niti biste trebali da otkrijete.
5. KOJE STE VEROISPOVESTI? DA LI SLAVITE NEKE VERSKE PRAZNIKE?
Nezakonito je razgovarati o vašoj veroispovesti na intervjuu, čak i ukoliko bi to uticalo na vašu potrebu da uzmete nekoliko dana slobodno. Bilo bi čudno da izbegavate pitanje ukoliko je poslodavac uporan, pa Stadner predlaže učtiv, no čvrst odgovor: „Radije ne bih pričao o svojoj veroispovesti, ali Vas uveravam da neće uticati na moj rad”.
6. DA LI STE IKADA BILI UHAPŠENI?
Nije nezakonito pitati da li ste ikada bili osuđeni za zločin, i mnogi poslodavci postavljaju ovo pitanje, ili u prijavi ili na intervjuu. Međutim, ono o čemu ne mogu da vas ispituju je vaš lični dosije. Ipak, dotični menadžer ima pravo da se sam raspita o dosijeu hapšenja, ukoliko postoje informacije na internetu. Ako znate da će oni pretraživati vašu pozadinu, to onda predstavlja redak slučaj gde bi ispitanik trebalo da dobrovoljno otkrije inkriminišuće informacije.
„U ovim slučajevima, gde budući poslodavac može da otkrije prethodna hapšenja, važno je otvoreno razgovarati o incidentu i istaknuti da se radi o nečemu iz prošlosti, što se nikada neće ponoviti“, kaže Stadner. „Što je prekršaj ozbiljniji, to ubedljiviji morate biti“.
FOTO: womanaroundtown
7. IZ KOJE STE ZEMLJE?
Dok god imate dozvolu da radite u zemlji gde se posao nalazi – što je pitanje koje mogu da postave – poslodavci ne smeju da kopaju odakle ste, jer postoji opasnost od diskriminacije na osnovu nacionalnosti. Slično tome, ne smeju da pitaju da li je engleski vaš maternji jezik.
8. DA LI VOLITE DA PIJETE U DRUŠTVU?
Nije baš najjasnije zašto bi ovo pitanje bilo postavljeno na intervjuu za posao, ali ukoliko jeste, smatra se nezakonitim, da bi se zaštitili ljudi koji bi možda odgovorili sa „ne“. Prema aktu „Amerikanci sa invaliditetima“ iz 1990, alkoholičari na odvikavanju nisu u obavezi da otkriju bilo kakvu informaciju koja bi mogla da aludira na njihovu situaciju. Takođe, nezakonito je ispitivati ljude o tome kada su poslednji put konzumirali drogu, iako je pitanje da li trenutno koristite ilegalne supstance dozvoljeno.
IZVOR: Mentalfloss
Milana je rekla "ne" sistemu, pravilima i stereotipima.
***
Pročitajte i:
Šta ne treba reći na intervjuu za posao?
Kako da se pripremim za poslovni intervju?
Značaj prvog utiska u poslovnom svetu
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
