Tweet
Kratki rokovi, šefovi sa velikim zahtevima, neplaćeni prekovremeni rad - faktori koji dovode do sindroma izgaranja na poslu. Kad pričamo o mentalnom zdravlju na radnom mestu, da bi se dobila prava slika, mora se uzeti u obzir i uticaj privatnog života.

Prevela: Milica Dragićević

FOTO: InnerVirtuoso

Novo istraživanje Univerziteta Konkordija i Univerziteta u Montrealu dokazalo je da je podrška partnera isto toliko bitna kao i podrška šefa.

Istraživanje objavljeno u časopisu Socijalna psihijatrija i psihijatrijska epidemiologija koje je obuhvatilo 1954 zaposlenih iz 63 različite institucije pokazalo je da veliki broj faktora dovode do problema mentalnog zdravlja zaposlenih.

Tim naučnika je tražio od ispitanika da procene faktore koji dovode do sindroma izgaranja kao što su roditeljstvo, kućni budžet, socijalne mreže, pol, godine starosti, fizičko zdravlje, nivo samopoštovanja. Naučnici su ispitali te faktore zajedno sa stresovima koji se obično javljaju na radnom mestu kao što su emocionalna iscrpljenost, neadekvantno korišćenje znanja i veština, visoki psihički zahtevi, nesigurnost zaposlenja i manjak autoriteta.

Ispostavilo se da na mentalno zdravlje ne utiče samo radno mesto, već i ostatak dana rezervisan za privatni život pojedinca. I obrnuto, mentalno zdravlje utiče na privatni život. Istraživanjem se pokazalo da manje problema mentalnog zdravlja imaju zaposleni koji žive sa partnerom ili u domaćinstvu sa mlađom decom, zaposleni sa većim kućnim budžetom, zaposleni kod kojih ima manje sukoba na relaciji posao -privatni život i zaposleni sa većom podrškom članova njihove socijalne mreže izvan radnog mesta.

Faktori vezani za radno mesto su naravno i dalje bitni. Prijavljeno je manje problema mentalnog zdravlja ako zaposleni imaju podršku na poslu, ako šefovi uvažavaju zalaganja zaposlenih i ako ne postoji strah od gubitka posla. Takođe, adekvatno korišćenje veština i znanja povezuje se sa nižim nivoom depresije. Na taj način ističe se koliko je važno da se radni zadaci na poslu tako prave da motivišu i podstiču zaposlene.

„Sad treba delati,“ izjavio je rukovodilac istraživačke grupe, profesor menadžmenta i dekan Fakulteta za menadžment Univerziteta Konkordije, Stiv Harvi. „Naučnici treba da prošire svoje poglede na svet kako bi dobili pravu sliku složenosti faktora koji utiču na mentalno zdravlje pojedinca.“

Za prvog autora istraživanja, profesora na Fakultetu za industrijske odnose Univerziteta u Montrealu, Alena Maršana bitno je da se usvoji holistički pristup. „Da bismo zaista očuvali zdravlje zaposlenih i da bismo se izborili sa problemima mentalnog zdravlja na radnom mestu treba da uzmemo u obzir i sta se dešava izvan kancelarije i kuće.“

IZVOR: ScienceDaily


Milica je zaljubljenik u engleski jezik i književnost koja smatra da je svaki novi prevod dokaz da jezik ne sme biti prepreka ka širenju novih vidika.

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

***
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI