Tweet

Никола Јуришић је већ са 26 година био један од првих у Србији који су положили испит за државног портфолио менаџера, а данас је успешан менаџер у фирми МцКинсеy & Цомпанy. Никола је такође и један од ментора иСербиа пројекта онлајн менторства и размене знања, Србија на вези, захваљујући коме тренутно десет младих људи црпи знање од њега. Зато, подсетимо се шта Никола има да каже у једном од најчитанијих иСербиа интервјуа икада!

Autor: Aleksa Jovanović

25. април 2012 --> 18. април 2014


Често слушамо приче о успеху младих људи из наше земље широм света, који раде на престижним позицијама у иностраним компанијама, институтима и универзитетима. Шта је потребно урадити да би се постигао такав успех, и да ли живот и рад у иностранству увек значе и неупоредиво бољи квалитет живота, покушаћемо да откријемо на примеру Николе Јуришића, младог консултанта који се данас налази на позицији менаџера у компанији МцКинсеy & Цомпанy.

Никола је прве године живота провео у Београду, одрастао у Сингапуру, средњу школу завршио у Канади, а у Енглеској дипломирао менаџмент на Лондон Сцхоол оф Ецономицс анд Политицал Сциенце. Са оценом 40/40 и референцом једног од двоје студената који је освојио чак две награде “бест студент” у Великој Британији, било би очекивано да се одмах запосли у великој компанији и почне да гради каријеру, међутим, његов развојни пут био је другачији. По дипломирању одлази на Карибе где се запошљава као менаџер ресторана, и својим умећем успева да повећа приход објекта за 25%, да би се убрзо након тога вратио у Србију и запослио у издавачкој кући Адриа Медиа (некада Бурда), где је стрпљиво крчио свој пут и од позиције ресеарцх манагер после две године стигао до места публисхер чак пет издања. Све то време вредно је учио да би положио испит за Цхартеред Финанциал Аналyст (ЦФА), и затим био један од првих десет људи у Србији који су положили државни испит за Портфолио менаџера. Одмах потом, запослио се у светски чувеној консултантској фирми МцКинсеy & Цомпанy и тамо већ 5 година ради на пројектима на свим светским меридијанима – тренутно је лоциран на пројекту у Јужној Африци. До сада је боравио у преко 70 земаља, живео на 4 континента, тренирао више спортова, (у теквонду освојио чак прво место на студентском шампионату Велике Британије 2003. године), трчи маратоне, бави се роњењем, а проналази времена и за породицу, јогу и медитацију.


Која дестинација је оставила најупечатљивији утисак на тебе, а чија пословна култура ти је највише одговарала?

Ако се изузме лична сигурност, Јоханесбург је оставио веома добар утисак на мене. Нигде до сада нисам доживео тако пријатну и благу климу - сунчано је скоро сваки дан, храна је одлична и јефтина, људи су весели и приступачни, а културолошка разноликост налик дугиним бојама– и не чуди што се хомо сапиенс развио управо овде. Да не помињемо Кејп Таун који је недавно изгласан за Ворлд’с фавиоурите цитy.

Што се пословне културе тиче, она је широм света разнолика колико и друштвена култура. Када је у питању баланс професионалног и личног живота, светли примери су Холандија, скандинавске земље као и делови Америке. Ако говоримо о професионализму, морам признати да Немци у потпуности испуњавају стереотип ефикасности и апсолутног професионализма.

Која је највећа мана а која предност посла којим се бавиш?

Доживљај консултантског посла у потпуности зависи од личности особе која се тим послом бави. Уколико сте неко ко воли да путује и да је стално у покрету, динамична особа која ужива у сталном сусретању са великим изазовима, а која је истовремено спремна да много и брзо учи, онда је ово посао за вас. Чак и уколико више волите статичнији зивот - рад од 9 до 5 и стабилност, консултатски посао може бити интересантан на краће стазе, како бисте на својој кожи осетили шта вам одговара, а шта не.

Радећи у МцКинсеy-у, обрео си се у многим секторима о којима испрва ниси знао много – како си се носио с таквим ситуацијама? Које су вештине потребне у консултантском послу?

Наша корпоративна политика је таква да само власници фирме, односно партнери, дају интервјуе, тако да нисам у прилици да дам било какве коментаре везане за саму фирму. Ипак, уопштено говорећи, у консултантском послу првенствено је битна жеља за учењем, спремност да се прихвате савети и “феедбацк” сарадника, флексибилност, и можда најважније - одговорност или такозвани овнерсхип. Кључно је да сте спремни да преузмете одговорност и водите конкретну анализу од почетка до краја - тј. да ваш тим може да се ослони на вас да ћете урадити све што је потребно да се посао заврши изнад очекивања и то у договореном року. Ово можда на први поглед звучи једноставно, али када се ради о решавању комплексних проблема под временским притиском, одговорност добија врло специфично значење!

С друге стране, управо ти стални изазови чине консултантски посао посебним, јер то су све шансе да се професионално усавршавате у разним секторима и улогама, али и да се лично развијате радећи и боравећи у најразличитијим земљама широм света. Лично сам имао прилику да радим на више позиција и то у преко 10 привредних сектора и земаља.

Које животно искуство ти је најдрагоценије до сада и шта мислиш да је пресудно утицало на твој животни пут?

Одлазак у иностранство са десет година утицао је на мене да постанем свестранија и комплекснија личност. Имао сам ту срећу да сам од основне школе па кроз цело образовање био у међународним школама где су ђаци били из преко 50 земаља света. Та разноврсна искуства су фундементало утицала на мене и данас ме чине оним што јесам.

Како си се осећао у тренутку повратка у Србију и запошљавања у издавачкој кући? Да ли си знао да је само питање тренутка када ћеш отићи?

Напротив, мислио сам да ћу дуго остати ту, будући да сам желео да учим и напредујем у тој корпорацији. У сваком тренутку, па и тада, веровао сам да се са разлогом налазим ту где јесам и, сходно томе, пружао сам свој максимум. Временом, као и у другим сферама живота, труд се исплати - тако је било и у мом случају. Разлог напуштања издавачке куће био је упознавање консултаната фирме МцКинсеy & Цомпанy током одмора у Дубаију. Њихов животни пут и приче о послу којим се баве инспирисали су ме на промену. Одлука да одем из фирме Адриа Медиа Србија није била лака будући да сам тамо имао пуно добрих колега и пријатеља као и врло динамичан посао.

Која је особина којом се млади из Србије могу поносити а која због које могу «поцрвенети» ?

Тешко је генерализовати. Србија је земља богата дугом и разноврсном традицијом, било то у политичком, религијском или културолошком смислу. Због тог мешања, тло је плодно за креативне идеје којих има много, посебно када су у питању млади. Оно на чему би могли даље да порадимо, првенствено као индивидуе, али наравно и као политички и пословни систем, јесте спровођење тих идеја у праксу, па ћемо самим тим постати иновативније и богатије друштво.

Ленон је говорио – «Живот је оно што ти се дешава док си заузет планирањем других ствари» - да ли се слажеш?

Тенденција свих нас је да проводимо доста времена планирајући будућност и размишљајући о прошлости- а једино што стварно имамо и чиме можемо да управљамо је садашњост. Мислим да успешни пословни људи « разполажу » са садашњошћу много ефикасније и ефективније од других.

Да ли постоји нека реченица у којој је садржана « филозофија успеха » и којој се изнова враћаш?

Једна од реченица којој се стално враћам је ‘Мислим, дакле постојим’. Ова Декартова изрека садржи суштину моћи нашег ума и у пословном контексту нам говори да ћемо постати успешни ако верујемо у успех

Да ли мислис да је за младог стручњака у Србији перспективније да покрене сопствени бизнис или да каријеру гради у великим компанијама/институцијама, и зашто?

Све зависи од Вас и од тога шта желите да постигнете. Ако имате јасну идеју о бизнису који бисте желели да отпочнете- само напред! И Бил Гејтс и Марк Зукерберг почели су да развијају своје пословне идеје још док су били на факултету. С друге стране, не треба занемарити оно чему нас велики системи могу научити и свакако да и код нас водеће фирме у различитим браншама имају много тога да понуде младим професионалцима.

Које је по твом мишљењу занимање 21. века?

Генерални трендови су фрагментација и специјализација, иако ће све битнији постати математичари и аналитичари који су способни да обрађују огромне количине података - живимо у « биг дата » ери! Осим тога, истаћиће се и менаџери који ће умети да поставе права питања.

Твој савет младим људима за крај?

Верујте у себе и будите истрајни у томе што желите- ваши квалитети ће се спознати пре или касније. Дефинишите шта желите, те организујте свој живот тако да радите што више ствари које вам дају енергију, а што мање оних који је одузимају. Ово је ваш свет, креирајте га по свом нахођењу! И на крају, иако је знање важно, не заборавите да светом управљају људи који одлучују о свему што ће утицати на вашу каријеру.


Алекса је дипломирао и мастерирао социологију, дуго се бави новинарством и документаристиком, изучава феномен предузетниства у урбаним срединама и пише путописе.

***

Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о свим оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима и допринесеш развоју наших амбиција, твоје идеје су нам добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ